Цената на парното ще намалее значително от 1 януари 2013 г., както никога досега не е намалявала, коментира пред журналисти председателят на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) Ангел Семерджиев.
Причината е договорената по-ниска цена на доставяния в страната природен газ.
Все още в ДКЕВР не е получено заявлението на държавното газово дружество "Булгаргаз" за нови цени на природния газ от 1 януари следващата година, на основание на което могат да се направят точните изчисления.
Уверявам ви, че според наши изчисления,
поевтиняването на природния газ от началото на годината не трябва да бъде по-малко от 7%, най-вероятно подобно ще е намалението на цената и на топлофикационните дружества - близко до 7%,
каза Семерджиев. За всяко топлофикационно дружество намалението на цената на топлинната услуга ще е различно, но ще е много близко до намалението на цените на природния газ, сочат разработените от ДКЕВР модели.
Ще го усетят всички топлофикации, които са на газ, посочи Семерджиев. Поевтиняването ще се усети веднага върху прогнозните сметки на потребителите, като за целта трябва да има извънредно отчитане на уредите за дялово разпределение.
"Ако прогнозната ви сметка за януари е била 100 лв. и намалението е 8%, сметката ви ще се намали с 8 лв.", даде пример Семерджиев и добави, че окончателното отражение върху потребителите ще бъде ясно след изготвянето на изравнителните им сметки.
Когато се говори за намаление по договорите за доставка, се говори за намаление на базови параметри, крайните цени зависят и от котировките на нефтопродуктите и съотношението лев-долар, припомни Семерджиев.
Със сигурност ще има намаление в цената за природния газ и топлинната услуга за потребителите, досега няма никакви обстоятелства, които да будят съмнение, че поевтиняването ще се състои, каза Семерджиев.
От ДКЕВР обещават след получаването на заявлението от "Булгаргаз" да имат становище по цените в рамките на един ден. Крайният срок за получаването на заявлението от държавното газово дружество е 10 декември т.г.
След 1 юли няма новоприсъединени производители на енергия от възобновяеми енергийни източници (ВЕИ),
съобщи още Семерджиев. За завършване на лицензирането обаче чакат ВЕИ-централи за още около 70 мегавата.
Има много присъединени ВЕИ-производители към мрежите на електроразпределителните дружества, които като обем са по-големи от тези, които са лицензирани и присъединени към мрежата на НЕК, посочи Семерджиев.
По думите му всички присъединени ВЕИ-производители получават определената от законодателството преференциална цена, с което "товарят" сметките на крайните потребители.
Въведохме цените за достъп за ВЕИ-производителите, защото допълнителните разходи, които предизвикват, независимо къде са присъединени, "товарят" цялата система.
Сега констатираме доста негативни последици за термичните централи, ЕСО и НЕК в следствие на "бума" от присъединяването на ВЕИ, коментира още Семерджиев.
Повече икономически новини в Pariteni.bg
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!