Ц ената на природния газ за бита и стопанските потребители ще бъде намалена от 1 април с между 3 и 15% в зависимост от тарифите на отделните газоразпределителни дружества, цените на парното и топлата вода обаче остават без промяна въпреки намалението с 2,73% на цената на природния газ, по която "Булгаргаз" продава на крайни снабдители.
Това стана ясно в петък след обществени обсъждания в ДКЕВР. С предложение на работната група на ДКЕВР се намаляват и цените на електроенергията, произведена по комбиниран способ от топлофикационните дружества и централи.
Имаме увеличение на акциза върху природния газ от 10 стотинки на гигаджаул на 60 стотинки на гигаджаул, което досега не е включено в цената за производство на електроенергия от топлофикациите, коментира пред журналисти Боян Боев, председател на ДКЕВР.
Намалението на цената на природния газ с 2,73% почти неутрализира ефекта от увеличението на акциза, ето защо не може да има намаление на цената на топлинната енергия, обясни председателят на регулатора.
Боян Боев заяви, че понижението на цената на услугата за пренос на газ през газоразпределителните мрежи е направено след анализ на европейската практика в тази област и след както е установено, че нормата на печалба на газоразпределителните дружества може да бъде намалена до 8%. В резултат на това
представителите на газоразпределителните компании днес отсъстваха от общественото обсъждане, но разпространиха до медиите съобщение, че това намаление не е оправдано.
Анализът на ДКЕВР взема примери от страни от ЕС, в които газоразпределителните мрежи са вече изградени и почти 100% от домакинствата са газифицирани, докато у нас газ използват едва 3% от домовете, се казва в становището на Българска асоциация "Природен газ".
Ето защо според газовите дружества намалението на нормата им на възвращаемост няма да покрива пазарния риск и ще постави дружествата в изключително трудно положение.
Окончателните решения на ДКЕВР за цени на услугата пренос на газ през разпределителните мрежи и цени на електроенергията, произвеждана от топлофикациите ще бъдат взети на закрити заседания на 1 април, заяви Боев.
До 30 юни 2014 г. трябва да сме готови с изработването на механизъм за компенсиране на разходите за зелена енергия, заяви пред журналисти председателят на ДКЕВР Боян Боев
Той допълни, че такива разходи имат не само електроразпределителните дружества, но и НЕК. Когато има непокрити разходи, ние сме длъжни да изготвим такъв механизъм, заяви Боев.
В отговор на въпрос защо досега такъв не е бил изготвен, той каза, че обществените данни за тези разходи включват и юли 2013 г. и затова механизъм трябва да се изготви сега, през този регулаторен период. Боев не пожела да прогнозира как това ще се отрази върху крайната цена на електроенергията и с колко би могла да се увеличи тя от 1 юли, а само заяви, че ДКЕВР ще спазва закона и ще изпълнява задълженията си.
Боев уточни, че изработването на механизма и плащането на дължимите суми от страна на ЕРП са два отделни процеса, не са свързани помежду си. Фактът, че днес от ЕВН България Електроснабдяване заявиха, че няма да преведат към НЕК исканите суми и че изпълняват законовата уредба на страната, Боев коментира с думите, че това ще се дискутира на откритото заседание по темата на 7 април.
Вчера и от "ЧЕЗ Електро България" изразиха становище, че всичките им действия са водени от закона. На въпрос дали е възможен диалог за решаване на казуса, Боев заяви, че такъв диалог вече е започнал.
Той отказа да даде краен срок за вземане на решение от страна на регулатора за лицензиите на трите електроснабдителни дружества и подчерта, че в закона такъв срок не е фиксиран. В случай на отнемане на лицензиите на крайните снабдители и назначаване на тяхно място на така наречените "особени управители", както е предвидено по закон, според Боев, няма да има проблеми.
Има решение на тази ситуация, коментира той. Законът за енергетиката и наредбата не дават конкретика по казуса със собствеността, но тук не се касае за собствност, тъй като крайните снабдители в случая са търговски дружества, които имат много малка собственост, коментира Боев. Той добави, че особеният управител е по своята същност оперативен директор, който няма право да се разпорежда с активите на дружеството и работи извън управителните съвети на съответното дружество.
Управителните и надзорни съвети пък в този случай могат да се разпореждат с активите си само след одобрение от ДКЕВР, разясни още Боев.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!