В закона за енергетиката има пропуски по отношение на процедурата за отнемане на лицензии, констатира ДКЕВР пред парламентарната комисия за наблюдение дейността на държавния енергиен регулатор в присъствието на осем граждански сдружения и представители на медиите.
Членовете на ДКЕВР докладваха пред депутатите докъде са стигнали стартиралите миналата година процедури за отнемане лицензиите на трите дружества - крайни снабдители, заради причинени от тях вреди на НЕК.
Милена Миланова, член на ДКЕВР, припомни, че процедурата за отнемане на лицензиите на трите дружества е заради техни прихващания на вземания от НЕК срещу получени плащания от потребителите. Това доведе до влошаване състоянието на НЕК, която подаде жалби в ДКЕВР. Бяха издадени три наказателни постановления, всяко едно със санкция за 1 млн.лв., подчерта Миланова.
Държавният регулатор допълнително е образувал и производства за отнемане на лицензията, поставен е срок за отстраняване на вредните последици, в края на който такива не са били предприети. На този етап процедурата е до тук, в закона няма срок за окончателно вземане на решение, посочи Миланова. От септември досега не е имало работна група или дискусия какво се случва с производствата.
Светла Тодорова, председател на ДЕКВР, уточни, че прихващанията са за средства, които не са дължими на НЕК, по закон парите трябва да останат у тях, нарушението е в механизма, по които са направени.
От ДКЕВР добавиха, че са изготвили и проект за промяна в Закона за енергетиката, в който се предлага как по-добре да се регламентира въпросът с прехвърляне на собственост при отнемане на лицензии
Валентин Николов от ГЕРБ поиска по-бързо да се придвижи в парламента обсъждането и гласуването на промените в Закона за енергетиката, за да бъдат "затворени" празнотите.
Валери Симеонов ("Патриотичен фронт") заяви, че в този състав ДКЕВР не отговаря на обществените очаквания за орган, който трябва да извършва регулативна дейност. Обяснението за лицензиите е обтекаемо, за неопределено време, разкритикува той членовете на регулатора. Симеонов настоя да се потърсят и други основания за отнемане на лицензиите като многократни еднотипни нарушения, нарушаване параметрите на електроенергията, която се доставя до потребителя, например.
В отговор Илиян Илиев, член на ДКЕВР, призна, че нарушаването на снабдяването е проблем, но комисията не е спирала да го наблюдава, не са спирали и проверките на място, издадени са актове и наказателни постановления.
Представители на гражданските организации категорично настояха за отнемане на лицензиите на трите дружества - ЧЕЗ, "Енерго Про" и ЕВН.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!