П одготвят се промени в Закона за енергетиката, свързани с ДКЕВР и с начина на избирането на членовете на комисията, съобщи председателят на регулатора Светла Тодорова пред журналисти.
Тодорова каза, че е участвала като съветник в миналото служебно правителство при изготвянето на законопроекта и че целта му е ДКЕВР да стане по-независима от Министерския съвет.
Промените предвиждат членовете на ДКЕВР да се избират вече от Народното събрание. Числеността им ще остане същата, но председателят и членовете ще имат изравнени правомощия, съобщи още Тодорова.
Председателят на комисията каза, че дефицитът в ДКЕВР е около 700 хил. лв., предимно заради направените одити на ЕРП. По закон тези одити са платени от дружествата, но парите са постъпили в централния бюджет, а оттам не са преведени отново на ДКЕВР. Комисията има и съдебни разходи от порядъка на 100 хил. лв. по заведени срещу нея дела, съобщи още Тодорова. Бюджетът на ДКЕВР за 2014 г. е 3,9 млн.лв., но са удържани 5% като резерв, а наскоро и още 10%, съобщи председателят на комисията.
Тодорова каза, че има два проекта за увеличаване на капацитета на комисията - един на Световната банка и друг - на Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР), които са все още в етап на договаряне. В тях се предлага да бъдат изготвени показатели за сравняване на изпълнението на лицензионната дейност между съответните предприятия с една и съща дейност, както и сравнение с такива от други държави; да бъде изготвен финансов модел, така че да може дългосрочно да бъде оценявано състоянието на системата. Имаме предложения и за консултанти на място, които да оказват помощ в текущата работа на ДКЕВР, както и за обучение на експерти на ДКЕВР в ЕК, посочи Тодорова.
Има нарушения на сроковете на присъединяване на някои ВЕИ-централи, съобщи Светла Тодорова. Това е показала проверката, направена от регулатора. От правна гледна точка обаче, трябва да изясним какви са правомощията на комисията, посочи Тодорова. За да бъде установено дали ВЕИ централи са започнали работа значително време след издаване на разрешенията от ДКЕВР, трябва да бъдат направени допълнителни изследвания. Тодорова посочи, че преди да се говори за отнемане на лицензии и прекратяване на договори, трябва безспорно да бъде установено, че обектът е бил изграждан след издаване на разрешение за включване в системата.
По отношение на договорите с двете американски централи Тодорова каза, че има възможност за тяхното разсрочване. Собствениците им обаче при всички случаи ще искат запазване на вътрешната норма възвращаемост на проекта, смята председателят на ДКЕВР. Според нея, е въпрос на изчисления дали ще бъдат намалени цените за следващите 2-3 години и с толкова да се разсрочат договорите над приетите в тях срокове или разсрочването да е за по-дълъг период. Предложили сме разговори по тази тема, при първа възможност, когато има друго правителство, такива разговори ще започнат, смята Тодорова.
Възможно е и при договорите с ВЕИ-производителите да се иска разсрочване или да се въведе някакъв вид такса и парите от нея да отиват за енергийни помощи, но всичко това засега са само идеи, коментира председателят на регулатора.
По отношение на проблемите с функционирането на балансиращия пазар Светла Тодорова каза, че предстои да се разгледат множеството предложения за промени в правилата за за неговото функциониране.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!