Решението за цената на водата в София засега се отлага заради това, че дружеството "Софийска вода" е оттеглило заявката си за повишение на цената с 14%.
Това заяви пред журналисти председателят на ДКЕВР Евгения Харитонова.
Докладът на работната група на регулатора не само, че не предвижда повишение на цената, но според изчисленията на експертите на ДКЕВР цената на ВиК услугата в столицата трябва да бъде намалена с около 4%.
Досега не сме имали такъв случай - дружество да оттегли заявката си, затова трябва нашите юристи да проверят как да се процедира, за да не бъде решението на ДКЕВР обжалвано пред съда, коментира Харитонова.
Тя каза, че комисията може да започне процедура за промяна на цената и по собствена преценка, дори и "Софийска вода" да е оттеглила искането си за повишение, но регулаторът трябва да вземе решение за това на закрито свое заседание.
Ще последва нова проверка на данните от работна група на ДКЕВР и решение за цената на "Софийска вода" ще бъде взето в края на май.
Междувременно тече и регулаторен одит във ВиК дружеството, защото изтича неговият петгодишен бизнес план, обясниха от регулатора. Според този план дружеството би трябвало да е намалило загубите по мрежата до 47%.
Регулаторният одит на ДКЕВР също ще допринесе за формиране на решението за цена на водата в София, заявиха от регулатора.
В отсъствие на представители на "Софийска вода" по-рано днес в ДКЕВР се състоя обществено обсъждане на цената на водата в София, на което присъства Георги Кадиев, член на СОС от групата на БСП.
Той заяви, че са събрани 45 хиляди подписа за провеждане на референдум за разваляне на концесията на "Софийска вода" заради драстични нарушения на концесионера.
Кадиев каза, че в цели квартали - например "Филиповци", няма нито един поставен водомер и загубите на "Софийска вода" от това се прехвърлят върху цените на всички клиенти на ВиК оператора. Кадиев каза, че решението за провеждане на референдум е било отхвърлено от СОС, но то ще бъде обжалвано пред административен съд София град.
Повишение на цените на услугите си са поискали и някои по-малки ВиК оператори, но не и операторите в големи градове, коментира Харитонова.
"Умните" електромери да се финансират от ЕС
Директива на ЕК постановява, че до 2020 г. трябва да има 80% въведени "умни" мрежи в електроразпределителната система на страната, обясни Евгения Харитонова. Днес бе разгледан доклад на регулатора доколко е обосновано въвеждането на подобни мрежи и как това ще се отрази на цените на тока. Оценката ни не е еднозначна, каза Харитонова.
Тя заяви, че трябва да се търсят европейски фондове за финансиране на подобна инвестиция, тъй като тя е много голяма и ако бъде поета от потребителите, ще доведе до значително поскъпване на електроенергията, а това не бива да се допусне.
Харитонова дори прогнозира, че ДКЕВР може да задължи трите електроразпределителни дружества да търсят такова финансиране за изграждане на "умни" мрежи. Според Харитонова трябва да се следва принципът, че инвестициите се изплащат, а не се плащат - тоест цената на технологията да се изплати от икономиите и ползите, до които тя ще доведе, а не с цената на повишаване на сметките на потребителите.
Председателят на ДКЕВР посочи още, че информацията за разходите за този вид технологии все още не е ясна.
Някои експерти казват, че цената на един електромер е от порядъка на 200 евро, без съпътстващ хардуер и софтуер, други казват, че в тази сума влиза и приспадащата се инфраструктура, коментира Харитонова. На база на информацията, която сега имаме, ДКЕВР е направила заключение за икономическа необоснованост за внедряване на умни мрежи, но ако се намери финансиране от ЕС, то това е оправдано, посочи Евгения Харитонова.
При общественото обсъждане на доклада представители на трите ЕРП дадоха своите разчети. Зорница Генова от ЧЕЗ каза, че ако се поиска въвеждане на интелигентни измервателни системи за 100% от населението, разходите на ЧЕЗ биха достигнали до близо 0,5 мрлд. лв., а при въвеждане за 80% от населението - 377 млн. лв.
За въвеждането на такъв мащабен проект трябва да се правят редица обществени поръчки и процедури и не е реалистично това да се случи до 2020 г., както предвижда Европейската директива, коментира Генова.
Тя съобщи, че досега ЧЕЗ е въвело елементи на смарт система - електромери с централно отчитане - на общо 20 800 точки на измерване и това е струвало 5,2 млн. лв., а за реконструкции на мрежата за въвеждането им са били похарчени още 2 млн. 200 хил. лв.
Според ЧЕЗ, независимо от ползите, е икономически нецелесъобразно задължителното въвеждане на "умни" мрежи.
Гочо Чемширов от ЕВН заяви, че дружеството е готово да въведе такава система, но това трябва да бъде ясно заявено от ДКЕВР. Нека помислим и планираме предварително нещата, за да не изпаднем после в ситуация както с ВЕИ мощностите, каза Чемширов.
Той посочи, че основните ползи от умните мрежи в енергийната система са по-добра информираност на клиентите за разходите, по-гъвкави схеми за плащане, свобода на клиента да изисква отчет по всяко време, възможност за избор на доставчик на свободния пазар. Липсата на такава система обаче не е пречка за либерализиране на пазара, посочи Чемширов.
Пламен Стефанов от "Енерго-Про" заяви, че смарт технология е много хубава, но дори и в ЕС тя тепърва се развива и усъвършенства и все още не е навлязла. Смарт измерването в България би довело до натоварване на мрежовата цена на електроенергията с 44%, заяви Стефанов
Пред журналисти Евгения Харитонова коментира, че дори и да бъде намерено европейско финансиране за внедряване на интелигентните мрежи, една част от цената ще трябва да бъде платена от потребителите.
Още икономически и финансови новини на Pariteni.bg
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!