Предпочитам българското и една от амбициите ми като министър на земеделието е да върнем българския вкус - на българските зеленчуци, на българските плодове, уникалния вкус на българските месни и млечни произведения.
Това каза министърът на земеделието и храните Мирослав Найденов, който откри изложба "Безопасност на храните" край езерото "Ариана" в София, която дава съвети на потребителите при избор на хранителни стоки.
Министърът посочи, че, за да стане това, трябва да се въведе отново Български държавен стандарт (БДС) като възможност за избор на потребителя.
През декември 2009 г. Българският институт по стандартизация започна обществено допитване по проекта за стандарти за млечните продукти.
Сега може да се направи сирене без мляко и това ще продължава дотогава, докато потребителят не направи своя избор, подчерта министърът като обясни, че държавата не може да забрани да се произвежда нещо извън БДС.
Бихме могли обаче да въведем стандарти, според които българското кисело мляко е само това, което се прави с жива закваска, а на останалите на капачката пише "млечен продукт", даде друг пример министърът.
Според него не е нужно подобно на Франция да правим няколко стотин вида сирена. "Нека правим няколко продукта, но да го правим така, че да се помнят дълго и да са уникални", каза той.
Ако зависи от мен, Агенцията за храните трябва да стартира веднага, но се нуждаем от финансов ресурс, който нямаме към момента, посочи земеделският министър.
Той призова софиянци да разгледат изложбата и да се запознаят с възможностите за избор на хранителни продукти.
Ако всеки софиянец намери време и се спре за няколко минути пред изложените край езерото "Ариана" пана, ще може да прочете основните препоръки, свързани с неговите права, както и за задълженията на производители и вносители. Те припомнят за това, какво трябва да съдържа информацията на всеки етикет и как да го разчитаме, каза Найденов.
Оказва се, че колкото и просто да звучат написаните неща, когато влезем в магазина и се изправим пред многообразието и голямата информация, потребителите трудно се ориентират, коментира още министърът.
Тази изложба е да провокираме потребителите те да търсят и да се интересуват, за да им покажем, че многото "Е"- та не са полезни за тяхното здраве, подчерта той.
Очаква се утре правителството да обсъди промени в Закона за храните, които дават право на производителите да продават директно на потребителите малки количества суровини и храни от животински произход.
Проблем на земеделските производители във всички държави от ЕС са големият
дисбаланс между ниските изкупни цени и високите потребителски цени
на хранителните продукти. Един от начините за преодоляването на това положение е откриването на възможности на производителите на животински продукти да ги доставят директно на крайни потребители.
Директните доставки са в интерес не само на производителите, но и на потребителите с осигуряването на по-богат избор от хранителни продукти, традиционни за съответния регион, със специфични качествени и вкусови характеристики и отговарящи на хигиенните стандарти на ЕС, се посочва в съобщение на правителствената информационна служба.
Наред с това потребителите получават хранителните стоки на по-достъпни цени, които съответстват на доходите за съответния регион.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!