Електроразпределителните дружества в страната поискаха увеличение на цената на тока за крайните потребители от 1 юли тази година.
След като вчера ЕВН обяви, че ще поиска 5% увеличение на крайните цени на тока, днес ЧЕЗ И Е.ОН поискаха по-сериознo завишаване.
ЧЕЗ, компанията, която снабдява с ток София и Северозападна България, иска увеличение на цената на тока към крайните клиенти средно с 13,12% от 1 юли 2011 г., като увеличението за битови потребители е по-високо от това за бизнеса.
Предложението на компанията за периода 1 юли 2011 г.-1 юли 2012 г. би довело до средно увеличение на крайната цена на електроенергията от 1,9 ст. на киловатчас без ДДС.
За битовите клиенти цената би била по-висока с 2,3 ст. на киловатчас
(16,9 ст./квтч дневна и 11,8 ст./ квтч нощна тарифа), а за бизнес клиентите на компанията - с 1,5 стотинки без ДДС, сочат изчисленията на ЧЕЗ.
От ЧЕЗ оправдават искането за по-високи цени с планираните от компанията по-високи разходи за инвестиции в мрежата.
Необходимите инвестиции за поддържане и развитие на електроразпределителната мрежа в Западна България за периода 1 юли 2011 - 1 юли 2012 г. са 152 млн. лв., смятат от ЧЕЗ. Одобрените от ДКЕВР инвестиционни разходи на компанията към момента възлизат на 71 млн. лева средногодишно.
"Е.ОН България" ще поиска увеличение под 2 стотинки за Квтч,
съобщиха от електроразпределителното дружество, снабдяващо Варна и Североизточна България, без да уточняват колко точно ще бъде то.
Вчера и от ЕВН България обявиха, че искат увеличение на крайната средна цена на електроенергията с 5,12% от 1 юли.
ДКЕВР: Увеличението ще е максимум 5%
Председателят на ДКЕВР Ангел Семерджиев заяви, че няма да има 13-14 % поскъпване на тока от месец юли, съобщи БНР.
В най-лошия случай токът може да поскъпне с до 5% през лятото, каза шефът на енергийния регулатор.
"Аз допускам като крайна цена, ако всичко друго се запази същото, само заради компенсиране на възобновяеми източници, поне 1,5%.
Останалите фактори ще се преценяват. Те могат, някои, да повлияят по-нагоре, става въпрос за цената на едро, някои други фактори – надолу. Но така или иначе, не очаквам съществени промени от 3-4%, максимум 5% в крайните цени на електроенергията за следващия период", каза Семерджиев.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!