Българската енергийна борса отваря врати днес, като първоначално ще работи пробно, а от догодина - в реални условия.
Официален тестови вариант бе представен от министъра на енергетиката Теменужка Петкова.
Производители, търговци и потребители на електричество ще могат да купуват и продават ток по пазарно определени цени. България е една от последните страни в ЕС, която въвежда такава борса.
Първоначално ток за продан ще пуснат само държавната ТЕЦ “Марица Изток 2″, АЕЦ “Козлодуй” и водноелектрическите централи към НЕК, а по-късно ще се присъединят и американските централи и други производители.
Очакванията на експертите са през първите месеци след либерализацията цените да се повишат, но по-късно постепенно да спаднат. Това поне сочи опитът в други европейски страни. Няма гаранция обаче какво точно ще се случи в българските условия.
Битовите абонати ще могат да излязат на борсата от април,
като това няма да е задължително. Те могат да останат и на регулирания пазар, където цените се определят от КЕВР.
Гражданите ще могат да се информират каква е реалната цена на тока на електронната страница на борсата.
Договорена е работна програма за първото полугодие на 2016 г. за определяне групата на уязвимите потребители и възможностите за тяхната защита от пикове в цените, заяви при официалното откриване на борсата Клаус-Дитер Борхард, директор за вътрешния енергиен пазар в генералната дирекция "Енергетика" на Европейската комисия.
Инициативата е договорена тази сутрин от Борхард и министъра на енергетиката Теменужка Петкова.
И двамата постигнахме съгласие, че създаването на такъв пазар е ключово за развитието на икономиката на България, но не бива да бъде в ущърб на потребителите, отбеляза още експертът. Според него преходът към такава система дава възможности и за търговците, и за производителите на електроенергия.
По думите му ЕК разбира опасенията и страховете на домакинствата
и българските граждани, защото това може да се отрази на ценообразуването, особено в началото на процеса на либерализация, когато е възможно цените да се покачат.
"След време, когато има добре функционираща борса, това ще помогне за балансиране на цените, дори за тяхното понижаване", увери и Борхард.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!