Българите са сред най-изплашените европейски потребители.
Индексът на потребителско доверие в страната ни е на нива от 64 пункта, което е по-добър резултат, отколкото в Румъния - 60 пункта, и Гърция - 46 пункта, сочи изследване на "Нилсън".
Потребителите по цял свят все още не са забелязали усилията на правителствата и централните банки за борба с кризата. Глобалният индекс за потребителско доверие е нараснал през третото тримесечие само с един пункт до 92, показват данните на Нилсън. Следователно доверието на потребителите е по-ниско от средното равнище - 100 пункта, което означава, че
те се склонни да пестят, а не да харчат, защото се боят от нова вълна на кризата.
Забелязва се, че все повече хора са склонни да пестят от разходи за храна, дома и развлечения.
В допитването са участвали над 29 хил. потребители от 58 страни. Анкетата е проведена от 10 август до 7 септември.
Индийците запазват първото си място по оптимизъм. В субконтинента индексът на потребителско доверие остава достатъчно висок - 119 пункта. В първата тройка също така влизат Индонезия - 119 пункта, и Филипините - 118 пункта.
Останалите оптимисти живеят в Латинска Америка и Азия, включително всички страни от групата БРИК, без Русия. Бразилия и Китай разделят седмо и осмо място в класацията.
От европейците само швейцарците са успели да се промъкнат на този "празник" на потребителския живот,
заемайки почетното десето място.
Затова пък в последната десетка са се наредили най-изплашените потребители, включително България. Почти всички са европейски страни, измъчени от бюджетните икономии и дългове. Единственото изключение прави Южна Корея, където индексът на доверие се е сринал с цели 10 пункта.
Американските потребители продължават да бъдат предпазливи на фона на нестабилното възстановяване на щатската икономика, сравнително високото ниво на безработица и недостатъчното увеличение на заплатата. Оптимизмът на американците е нараснал само с 3 пункта, достигайки 90. С този резултат те изпреварват руснаците, чието потребителско настроение е равно на 87 пункта.
Веднага след Русия е другата голяма европейска икономика - Германия. Там оптимизмът е на нива от 86 пункта - спад от 2 пункта.
Въпреки неувереността на потребителите, показателят е регистрирал ръст на 30 от 58 пазара през третото тримесечие.
Тежката ситуация в световната икономика внася корективи в поведението на потребителите. Седем от десет запитани (69%) са променили начина на харчене, за да направят икономии от разходите по дома.
Половината от участниците в анкетата - 52%, заявяват, че харчат по-малко за дрехи и развлечения извън дома (48%).
Хората също така пестят от газ и ток - 47%, купуват по-евтини храни - 39%, и свиват разходите за комуникации - 33%.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!