Недостиг на газ не се предвижда и по никакъв начин в нашите планове го няма.
Това каза на извънреден брифинг в централата на "Булгаргаз" Димитър Гогов, изпълнителен директор на дружеството, предаде Агенция "Фокус".
Брифингът бе свикан, след като тази сутрин на заседание на енергийния регулатор ДКЕВР стана ясно, че заради финансовите си затруднения през тази зима "Булгаргаз" ще разчита повече на запасите в Чирен.
Няма и не може да има опасения от недостиг на газ, заяви на пресконференцията Димитър Гогов.
Ако не "Булгаргаз", ще има други дружества, които ще доставят газ
Газът за България няма да спре, стига да няма политически проблеми или други причини, които са извън територията на България, или терористичен акт, който да разруши инфраструктурата.
Финансовото положение на "Булгаргаз" е тежко, има доста затруднен паричен поток.
"Булгаргаз" се стреми да договори с доставчиците си отстрочка във времето на някои от плащанията.
"Булгаргаз" е взел заем от 60 милиона лева
Сегашните количества газ ще стигнат до месец април 2013 г., каза още Гогов. Никога, в нито една от последните 12 години "Булгаргаз" не е бил в края на един нагнетателен сезон с толкова малко количество газ колкото сега, посочи Гогов.
Обикновено количеството е между 450 и 500 млн. кубични метра газ. През 2008-2009 г. дори е достигнато количество от 610 млн. кубика.
Тогава цената е била благоприятна и е имало сметка в летните месеци да се нагнетява газ, тъй като в зимните е способствало да се задържа нарастването на цената.
Обикновено способността на газохранилището в Чирен за един добивен сезон за периода октомври-края на март, понякога и април, е около 380-400 млн. куб. метра газ.
Тази година "Булгаргаз" е преценил да не надвишава това количество по две причини. Първата и основна причина е
липсата на свежи пари, с които да се закупи по-голямо количество газ.
Втората причина е, че в момента „Булгаргаз” се бори да постигне нов договор, който да бъде с оптимизирани параметри.
"Ако той се състои логично е, че нагнетявайки едни от най-скъпите количества природен газ, няма икономическа логика и това само може да отежни в крайна сметка следващите ценови периоди.
Ако цената на газа струва 100 единици от 1 януари, а ние имаме в хранилището газ, който е осчетоводен на 110 единици, добивайки този газ само ще се оскъпи крайната продажна цена”, обясни Гогов.
Затова идеята на "Булгаргаз" е да се направи така, че към 1 април 2013 г. целият този скъп газ да не е наличен. Със средствата, които ще се генерират не само от продажбата му, но и през външно финансиране или през компанията майка, да може от 1 април в новия нагнетателен период да започне да се нагнетява газ, който е с по-добри ценови параметри.
За постигането на една благоприятна цена от 1 октомври "Булгаргаз" предвижда да добие 210 куб. метра газ в месеците октомври, ноември и декември.
Това е прогноза, която ще се осъществи само ако са успели междувременно да вземат цялото количество от "Мелроуз" за съответния месец и количествата, които получава с отстъпка от "Овергаз Инк" и след това ако се налага да се купува по-скъп газ е за предпочитане да се извади количеството от Чирен, което е с по-ниска цена, отколкото да се купува по-скъпият газ.
Делян Добрев: Няма опасност за доставките на газ в България
Това е абсурдно, каза в отговор на журналистически въпрос в Русе министърът на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев, цитиран от БТА.
Той беше помолен за коментар относно изказването на експерт от "Булгаргаз" по време на общественото обсъждане на цената на природния газ.
"Изпълнителният директор на "Булгаргаз" Димитър Гогов вече коментира този въпрос. Днес експерт на "Булгаргаз" е казал нещо, което е било интерпретирано по неправилен начин. Немислимо е да има затруднения в доставките на газ в България.
Това е изключително несериозно. Газ ще има", каза още Добрев и допълни, че има договор до края на годината за доставки на газ, а след 31 декември ще бъде сключен нов договор.
"Преговаряме и сме много близо до сключването на нов договор за доставки на газ след 1 януари. Няма никакви основания за притеснения", каза Добрев.
В отговор на въпрос министърът обясни, че газохранилището в Чирен се използва. То се нагнетява през лятото и се ползва през зимата. Това е съвсем стандартна операция. Но не може да става дума за намалени количества или за липса на газ, заяви Добрев.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!