П ремиерът Бойко Борисов поиска по-широк дебат по формирането на цените на тока.
Темата е била обсъдена след края на днешното правителствено заседание.
Борисов е препоръчал на министрите, работещи по нормативните актове относно регулацията в сектора на енергетиката, да проведат срещи с ресорната парламентарна комисия, която от своя страна да отиде в КЕВР.
"Темата трябва да отиде в парламента. Ние не можем да се месим в работата на енергийната комисия, нито е редно, нито искаме да го правим, но парламентарната комисия има тези права да им каже как са правили ценообразуването.
Защото в един момент единственото, което бих могъл да си позволя да предложа на КЕВР, е да отложат с един месец влизането на цените", казва премиерът.
По думите му това, което се предлага от комисията,
"никак не е конструирано добре" и няма аргументи, които да го убедят в него
Според стенограмата от заседанието премиерът е заявил, че увеличение на цената на тока с 20 на сто за бизнеса е голямо. "Те веднага ще я калкулират в стоките", предупреждава премиерът.
Той отбелязва, че на практика токът за индустрията към български фирми ще стане най-скъпият в Европа.
"Националната електрическа компания възразява срещу предложението на КЕРВ, защото цената, на която сега продава тока, е 125 лв. за мегавтчас, а сега ще падне на 119 лв. Според колегите от НЕК това ще доведе до проблем там", отбелязва министърът на енергетиката Теменужка Петкова.
"От друга страна, КЕВР в своите разчети е направила баланс, от който става ясно, че НЕК ще генерира по-големи приходи от такса "задължение към обществото", която се въвежда във връзка с определянето на цената за индустрията.
До настоящия момент такса "задължение към обществото",
която плащат битовите потребители, е 40,21 лв., а цената, която плаща индустрията и бизнесът, е 18,93 лв.
В ценовия модел на КЕРВ в НЕК ще постъпят повече пари, но категорично няма да може да се покрие изцяло дефицитът на компанията", казва още Петкова.
Тя уточнява, че при подаването на заявления за новия ценови период НЕК и Електроенергийният системен оператор не са поискали увеличаване на цената на електрическата енергия.
Ако не бъде увеличена цената "задължение към обществото", в системата се отваря
дупка от 285 млн. лв. и ще трябва токът за битовите потребители да скочи със 17 на сто,
предупреди от своя страна председателят на КЕВР Иван Иванов днес по време на общественото обсъждане на цените.
Според правилата тарифите не могат да се променят, ако не преминат обществено обсъждане. Окончателното решение обаче ще дойде едва в края на месеца след закрито заседание на регулатора.
"Регулаторът вече веднъж през 2013 г. удължи с един месец регулаторния период и се произнесе с решение, което влезе в сила от 1 август 2013 г.", заяви пък Иванов, след като бе помолен за коментар за заръките на премиера Борисов държавният регулатор да отложи с месец решението си за цената на тока от 1 юли и казусът да се разгледа в парламента.
Бизнесът в България заплашва със стачки и протести,
ако цената на тока за промишлеността скочи от 1 юли. Очаква се КЕВР да вземе решение за поскъпване на тока средно с 2% в цялата страна.
Ако цените влязат в сила в този вид, електричеството на територията на ЧЕЗ ще поскъпне с малко над 1,5%, за клиентите на EVN - с 1,22%, а за тези на "Енерго-Про" - с 3,6%.
Такъв скок на тока ще унищожи цели отрасли в икономиката, като металургия, стъкларска промишленост, биотехнологии и други. Това заяви президентът на КРИБ Кирил Домусчиев по време на общественото обсъждане в КЕВР.
"Напрежението в индустрията е голямо. Говоря не само от името на КРИБ, но и от името на Сашо Дончев и Българската стопанска камара. Такъв скок никой не е очаквал, и то в ситуация, когато доклад на ЕК показва, че България е с най-високите цени на тока в Европа за индустрията", алармира Домусчиев.
По думите му КРИБ ще подаде сигнал до главния прокурор "кой е дал разрешение и се е подписвал да се строят тези американски централи и да плащаме такива цени". "Нямаме намерение да плащаме на НЕК, реформи там не видяхме. Не виждаме перспектива и бъдеще, убиваме българската индустрия", заключи той.
Представители на синдикалните организации също възразиха
срещу увеличаването на цената "задължение към обществото", защото това ще се отрази и на дейността на държавните централи и мините.
Иван Иванов коментира в отговор на опасенията на работодателите, че в най-скоро време се очаква приемането на наредба към Закона за енергетиката, която ще намали за енергоемките производства около два пъти таксата "задължение към обществото".
Константин Стаменов от Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори поиска тази такса да се "разопакова" и да е видно точно колко се плаща за заводски централи, топлофикации, американски ТЕЦ, ВЕИ.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!