Въпреки кризата богатите хора по света продължават да дават баснословни суми за часовници и бижута.
Традиционните пролетни разпродажби вече текат с пълна сила в Женева, а аукционните къщи предлагат редки луксозни часовници и бижута, принадлежали на европейски аристократи, на обща стойност 133,7 млн. долара.
В понеделник "Кристис" продаде два ръчни часовника на "Филип Патек" (Patek.com) за по 6,6 млн. долара всеки и постави нов световен рекорд, защото за ценните аксесоари бяха платени двойно по-големи суми от първоначалната им цена. От аукционната къща казват, че високите цени не променят нагласите на колекционерите да купуват.
"Продажбите ни са нараснали с 6% от началото на годината. Заради кризата много банкери загубиха работата си, но този пазар успява да удържи на спада в икономиката", казва председателят на европейския клон на аукционната къща "Кристис" Франсоа Кюриел.
В понеделник е продаден и хронометър от 1949 г., принадлежал на починалия американски бизнесмен Бригс Суифт Кънингам ІІ. Новият му собственик - частен музей в Швейцария - е платил за него малко над 3,7 млн. долара.
За втори път в историята на тези разпродажби за часовник се плаща толкова висока цена.
Още един "Патек Филип" - от 1954 г. - ще краси китката на нов собственик срещу 2,9 млн. долара. Близо 50 години часовникът стоял в семеен сейф. Племенникът на първоначалния му притежател дори не подозират какво бижу има.
Пазаратъ на скъпи часовници се разраства, обясняват от "Кристис" (Christies.com). Допреди 10 години в света имало съвсем малко хора, които можели да си позволят баснословна сума за подобна покупка. Сега те са повече от 50, а още поне 10 са готови да дадат близо 1,5 млн. долара за дизайнерски аксесоар.
Женева е ключово място за разпродажби на часовници поради няколко причини.
"Градът продължава да се слави със своя статус на люлка на часовникарството. Погледнете през прозореца - бутици, компании и музеи са посветени на това. Тук е музеят на "Патек Филип". На клиентите им харесва да идват в Женева през пролетта за няколко дни, да се наслаждават на гледката и да си купят нов часовник", обяснява експерт на "Кристис".
Освен това Швейцария предлага данъчни облекчения, за да подпомогне този бизнес и богаташи от Близкия Изток предпочитат да вземат поредното бижу в колекцията си именно оттук.
Особен интерес към часовниците и диамантите проявяват бизнесмени от Русия, Китай и Индия. Броят на милионерите в тези страни нарасна през последните години, а с това и жаждата им за луксозни стоки.
"В света днес има много богати хора. Броят на милиардерите е 1125. Допреди пет години те не съществуваха, но днес са факт и смятат, че е добра идея да вложат част от парите си в диаманти и скъпи часовници. Придобиването им е по-лесно от игрите на борсата, купуването на недвижими имоти и т.н. Диамантите са универсална валута", обяснява Франсоа Кюриел.
Според него малкият брой на уникати, с които се търгува, и нарастващите апетити на все повечето богаташи е причината на търговете през последните години често да се въртят рекордни суми пари.
Във вторник "Сотбис" (Sothebys.com) продадоха седемкаратов син диамант за нечуваните близо 9,5 млн. долара. Това е най-високата цена на карат, платена за скъпоценен камък на търг.
Синият диамант с правоъгълна форма, поставен върху платинен пръстен, е най-редкият, който се появава на международния пазар тази година. Той беше спечелен след 15-минутна борба от анонимен курупавч, който наддава по телефона.
Диамантът бил намерен в мина Кулинан в Южна Африка миналата година и зае централно място в търга на аукционната къща в Женева. Синият диамант наруши традицията на търговете, на които бижута се продаваха средно с 10% по-малко от очакваното.
Предишната рекордна сума от 7,9 м.н долара беше платена за ярък син диамант, тежащ 6,04 карата на търг на "Сотбис" в Хонг Конг през октомври 2007 г.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!