Луксозните имоти в България са 10% от всички на пазара и е нужна около година, преди да се продадат.
Това сочат данните от доклад на международната компания за продажба на луксозни имоти Christie's, представен в България от местния партньор "Юник естейтс" (Unique Estates).
Имотите от висок клас се продават в Маями за около шест месеца, в Лазурния бряг - за 9 месеца, а в Торонто - за около месец и половина след като излязат на пазара, сочат резултатите от проучването.
В изследването влизат около 33 хиляди имота по света на стойност над 1 млн. долара.
Изследването се концентрира върху 10 града в света, определени като най-желани и скъпи дестинации - Далас, Хонг Конг, Лондон, Лос Анджелис, Маями, Ню Йорк, Париж, Сан Франциско, Торонто и Лазурния бряг.
Според анализаторите луксозното жилище в София е около 25 пъти по-достъпно от това в Лондон например
Ако средната цена на лукс имот в столицата на Великобритания е 53 890 долара на кв.м, то в българската столица тя е 2 650 долара на квадрат, а в Далас тази стойност е 6 450 долара на кв.м, сочат данните от доклада.
За луксозни имоти в София се смятат къщите на стойност над 700 000 евро. С цена над 1 милион евро са едва 0,5 на сто или около 3000 жилищни имота в столицата.
Най-скъпите имоти, чиято стойност е съизмерима с тази в световните топ дестинации, са по-малко от десет и цената им рядко надхвърля 10 милиона долара.
Българският пазар на луксозни жилища е зависим от общата икономическа картина и макар да се развива добре за местните условия, все още е далеч от мащабите на големите световни градове, коментира Весела Илиева, изпълнителен директор на "Юник естейтс". По думите й
в София най-скъпият наличен на пазара имот струва 10 милиона долара,
а в Ню Йорк през миналата година е сключена сделка за 88 милиона долара. По данни от доклада, "типичният" луксозен имот за 5 милиона долара в Торонто е средно 465 кв.м, с 4-5 спални, а в Париж за тези пари може да се купи 4-стаен имот в хубав район.
В София жилищата между 5 и 10 милиона са малко на брой и рядко излизат на пазара. За тази стойност купувачът може да придобие изключително луксозна къща в района на Докторската градина например.
Масово най-високата цена, която се среща на пазара на луксозни имоти у нас, е около 1 млн. долара, като срещу тази сума купувачът може да се сдобие с къща, където пожелае, коментират наблюдателите.
Къща в Бояна - около 600 кв. м, с 1,5-2 дка двор, може да се купи за около 700 хиляди евро, а апартамент в района на Докторската градина - около 200 кв. м, с три спални, е на цена около 450 хиляди евро.
Според доклада на Christie's този сегмент на пазара - луксозните имоти, е специфичен и е изолиран от движението на паричните потоци, които политическите промени предопределят.
Има лек спад на активността на пазара на луксозни имоти в България през последното тримесечие, коментират от Unique Estates. Анализаторите очакват повишаване на активността на пазара след летните ваканции на домакинствата, тъй като за периода приоритетни са пътуванията.
В световен мащаб расте процентът на хората, които притежават повече от един луксозен имот, се посочва в доклада.
В Париж тези хора са 40% от притежателите на лукс имоти, в Лондон - 70%, а в американските градове делът им е по-малък - около 20%.
В София този процент е по-нисък, но все пак, макар и плахо, расте делът на хората, които притежават два и повече луксозни имота, коментират от Unique Estates. Богатите българи от години се интересуват и от покупка на жилище извън страната, коментират още от компанията.
Десетина наши сънародници притежават наистина луксозен имот в Лондон, единици са тези с къщи на Лазурния бряг, посочват българските наблюдатели. По-голям брой българи имат апартаменти в австрийската столица Виена.
Повече новини за бизнес в Pariteni.bg
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!