Откриването миналата година от Израел на обещаващи газови находища в източната част на Средиземно море задължава съюзниците и противниците в района да преразгледат енергийната си стратегия, подчертават анализатори.
Гърция, която иска да участва в играта, в продължение на три дни миналата седмица бе домакин на посещение на израелския министър на външните работи.
Газовите находища в Средиземно море, най-голямото от които Левитан е с предполагаем потенциал от 450 млрд. куб. метра газ, вече доведоха до неочакван дипломатически резултат между Израел и Кипър, които се договориха да определят заедно морските си граници, улеснявайки по този начин бъдеща дейност по проучване на газови находища.
Откриването на находището Левитан ускори преговорите, картите са размесени отново, каза Танос Докас, генерален директор на гръцкия център за анализи Елиамеп.
Но според него може да се предвидят
оживени дебати между петте страни, имащи отношение към въпроса -
Израел, Кипър, Турция, Ливан и Гърция.
Споразумението за определяне на морските граници, подписано през декември между Израел и Кипър, съюзник на Атина, подразни Турция, която не признава кипърското гръцко правителство и признава само северната част на острова.
Отношенията между Анкара и Израел силно се влошиха след нападението на израелски командоси на 31 май срещу турския кораб Мави Мармара от международната флотилия с хуманитарна помощ за Газа, при което деветима турци бяха убити.
Освен това Ливан поставя под въпрос морските права на Израел в зоната. Морските граници между двете държави не са официално определни.
Кипър от своя страна подписа споразумения за определяне на неговите морски граници с Египет и Ливан, които са съгласни за съвместна експлоатация на евентуални залежи на горива.
Гърция се надява да стане транзитен път на газ към европейския континет
Отношенията й с Израел, чиято дейност за проучване на залежи на горива се подкрепя от американски компании, значително се подобриха през последните месеци.
Гърция, която през пролетта бе на ръба на фалита, търси чуждестранни инвеститори, за да се опита да възроди своята икономика, намираща се в рецесия за втора поредна година.
След споразумението между Кипър и Израел в Гърция се надигат гласове за започване на мисии за проучване на петролни залежи.
Някои имат чувството, че съкровище лежи в морето край Крит, казва Теодор Цакирис, анализатор в областта на енергетиката, който ръководи Общогръцкия център за европейски проучвания.
Гръцкото правителство подхрани спекулациите, като ускори проекта за създаване на регулатор, отговарящ за проучването на залежи на горива, със срок до следващата година.
Миналия месец държавният секретар, отговарящ за енергетиката, посочи, че предварителни проучвания са дали възможност да бъдат локализирани находища на горива в района на Кавала, Епамини (Североизточна Гърция), на Катаколо (западната част на Пелопонес), в Йонийско море и южно от о.Крит.
Но Атина остава предпазлива.
"Слуховете, които превръщат Гърция в Катар, са фалшиви",
заяви министърът на външните работи Димитрис Друцас.
Определянето на морските зони е основна и стратегическа цел за това правителство, както и за предишното, каза Друцас по радио Риал.
Гърция води разговори с Либия, Египет и е установила "проучвателни контакти" с Турция, уточни министърът.
Преди десетина дни гръцкият премиер Георгиос Папандреу разговаря в Турция с турския си колега Реджеп Тайип Ердоган. Малко информация изтече за съдържанието на техните разговори.
Ние сме в контакт със съседните страни, но всичко това няма нужда да се прави публично, добави Друцас.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!