Интервю на гръцкия представител в Международния валутен фонд за "Уолстрийт джърнъл" (WSJ.com), озаглавено "Гърция ще се нуждае от трети спасителен пакет" предизвика истински смут в правителството, пишат днес гръцките вестници. (Вж. статията)
Световните медии побързаха да разпространят новината. Кабинетът пък бе силно подразнен, тъй като е в чувствителна фаза на преговори с партньорите си по въпроса за удължаване на срока за изпълнение на целите, заложени във втория спасителен пакет, пише в. "Та неа". Изданието посочва, че управляващите
не искат да се създава впечатление, че Гърция иска отново пари.
Вестник "Нафтемборики" посочва, че гръцкият представител в МВФ, който е и зам.- изпълнителен директор на фонда, Танос Кацабас, е поставил въпрос, който от много месеци занимава както МВФ, така и Европейската комисия относно стабилността на гръцкия дълг. Много специалисти са на мнение, че възможно решение е отписване на заеми от страни в еврозоната и на акциите, собственост на Европейската централна банка (ЕЦБ). По думите на Танос Кацабас фондът не може да участва в един трети пакет, където кредитори ще са само Европейския съюз и ЕЦБ.
"Позициите на страната се определят от премиера и финансовия министър", заяви в отговор на интервюто на Кацабас министър Янис Стурнарас.
Като тест за Гърция определя в."Имерисия" започващата в
Никозия среща на финансовите министри от еврозоната. Преговорите
в Еврогрупата ще са определящи за отпускането на поредния транш
от международната финансова помощ за Гърция в размер на 31,5
млрд. евро, пише вестникът на първа страница.
Стурнарас ще представи пред колегите си мерките, които планира да предприеме правителството, а представители на Тройката кредитори - ЕС, ЕЦФБ И МВФ, ще представят първите си заключения за хода на гръцката икономика.
В. "Етнос" съобщава, че
окончателните решения
за пакета с
мерки на стойност 11,5 млрд. евро, искани от международните
кредитори, ще бъдат взети през следващата седмица на среща на
лидерите на тройната коалиция.
Според изданието по-голямата част
от мерките вече са договорени между партиите, подкрепящи
правителството на Андонис Самарас.
Инспекторите на Тройката кредитори са се оттеглили от исканията си за шестдневна работна седмица и намаляване на обезщетенията при съкращение - факт, който улеснява премиерът и коалиционните му партньори Евангелос Венизелос и Фотис Кувелис във взимането на решения.
Междувременно холандският министър на финансите Ян Кес де Ягер заяви, че Гърция може да получи повече време, за да изпълни ангажиментите си по кредитното споразумение, ако рецесията в страната се окаже по-тежка от очакваното,
но няма да й бъдат предоставени повече пари
от партньорите й от еврозоната.
Затъналата в дългове Гърция разчита на международни спасителни заеми от май 2010 г., предоставяни й от европейските партньори и Международния валутен фонд в замяна на изключително непопулярни икономически реформи. Коалиционното правителство, водено от консерваторите, работи по финализирането на нова програма за икономии на стойност 11,5 милиарда евро за периода 2013-2014 г. Гръцкият премиер Андонис Самарас обаче се стреми да получи отсрочка от две години и вместо през 2014 година, балансирането на държавните сметки да бъде отложено за 2016 година.
Много от партньорите на Гърция от еврозоната не са склонни да дават на Гърция повече време, тъй като според тях това би могло да означава допълнително финансиране за страната. Самарас настоява, че Гърция иска само "глътка въздух", а не пари, за да може да се върне към растеж, което ще улесни изплащането на дълговете й.
Още икономически и финансови новини на Pariteni.bg
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!