С аниране на студентските общежития предвижда Столичната община през идната година.
Имаме готови типови проекти, съобщи днес главният архитект на София Петър Диков, който участва в семинар за представянето на бюджета на общината в Правец.
Според проектанти санирането на всички общежития в Студентски град ще струва около 600 млн. лв.
Въпреки че студентските общежития не са собственост на общината, тя трябва да подкрепя развитието на образованието, младите хора и добра среда, в която живеят, посочи Диков.
Той заяви, че е солидарен с ректорите на столичните университети за кандидатстване за държавно финансиране за изграждането на кампус в Студентския град. По думите на Диков сегашните общежития са в лошо състояние и не отговарят на необходимите изисквания за пожарна безопасност, защото аварийните им изходи са затворени.
Столичната община подготвя и проекти за санирането на два жилищни общински блока. Диков съобщи, че през следващата година усилията ще бъдат насочени към разработването на подробни устройствени планове на производствени и технологични зони, както и на паркови територии - например Борисовата градина. Там ситуацията е изключително сложна по отношение на собствеността, начина на ползване, регламентацията на отделните части на парка, отбеляза главният архитект.
Той информира, че продължава работата по изграждането на градски център за модерно изкуство в две халета на бул. "Мария Луиза". След провала на търга за избор на концесионер на Западния парк догодина ще направим опит за създаване на публично-частно партньорство за атракционен комплекс в парка, каза Диков.
В напреднала фаза е и проектът за етажен паркинг в комплекса на Военномедицинската академия, за чието строителство се търси инвеститор, посочи Диков. Той каза, че е възложено разработването на проект за паркинг под бул. "Цар Борис Трети". На финала сме на градоустройствената процедура за депото в гара "Искър", което е възможно място за изграждане на завод за трамваи и метромотриси, каза Диков.
По думите му е важно през идната година да започне процедурата за публично-частно партньорство за изграждане на седем минивеца. Това е ресурс, който може да осигури част от електричеството в столицата.
Готови са проектите по програма "Джесика" - например проектът за ледена арена в жк "Младост", мултифункционален авто-мото център, проектът за изграждането на спортно-рехабилитационен комплекс в "Зона Б5", информира Диков.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!