Руският енергиен министър Сергей Шматко се изказа сдържано по предложението на италианския енергиен концерн Ени (Eni) газопроводите "Южен поток" и "Набуко" да бъдат слети по част от трасето.
Планираните трасета и на двата газопровода минават през България.
"Русия засега не разглежда тази идея. Имаме проекта "Южен поток", който премина всички необходими съгласувания. Подписахме съответните споразумения с всички страни участнички", посочи Шматко пред журналисти след разговори с председателя на Народното събрание Цецка Цачева, която е на посещение в Москва начело на парламентарна делегация.
"Разчитам, че в най-скоро време ще бъде реализиран планът за създаването на строителна компания в съответствие с междуправителственото споразумение, което съществува между Русия и България, и тогава проектът ще се реализира в най-скоро време", каза още Шматко.
"Колкото до проекта "Набуко", разбираем е въпросът за необходимостта от диверсификация на енергийните потоци.
Колкото повече газ, толкова по-добре за европейския потребител, но "Южен поток" и "Набуко" съвсем не са конкуренти", каза още руският министър.
"Просто сме сигурни, че в тази конкуренция ние сме по-силни, тъй като имаме газ и сме взели всички необходими решения за началото на строителството на този газопровод", добави Шматко.
Чакаме с нетърпение момента, когато "Набуко" ще може поне формално да започне да се съревновава с нас, допълни той.
Шматко съобщи, че в рамките на идните две седмици ще протече редовният кръг преговори между Русия и Австрия за присъединяването на Виена към "Южен поток".
Работим, за да придадем на този проект статут на приоритетен европейски проект, и предполагаме, че неговото успешно приемане в различни европейски страни ще бъде достатъчно основание за Австрия да се включи, посочи енергийният министър на Русия.
Българският парламент планира да приеме "национална енергийна стратегия", чието ядро ще бъдат три проекта, разработвани съвместно с Русия, заяви след разговорите Цецка Цачева, цитирана от РИА Новости.
РИА Новости уточнява, че става дума за проектите за петролопровода Бургас - Александруполис, газопровода "Южен поток" и АЕЦ "Белене".
Според Цачева отношенията между Москва и София в областта на енергетиката са "тесни и конструктивни", а неотдавнашните срещи са позволили да бъдат решени редица проблеми.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!