"Росатом" (Rosatom.ru), руската държавна компания за ядрена енергетика, не може да бъде контролирана и носи висок риск от корупция, твърди доклад на неправителствената организация "Трансперънси интернешънъл" и на екологичната асоциация "Екодефанс".
"Росатом", подобно на други държавни компании, е държава в държавата и не може да бъде контролирана от структурите за борба с монопола, нито от Сметната палата", заяви Елена Панфилова, директор на руския клон на "Трансперънси интернешънъл" по време на представянето на доклада.
В документа са анализирани в продължение на три месеца 200 поръчки, направени от "Росатом" за строителни материали.
Авторите на доклада установили, че в търговете за тези материали "Росатом" допускала само определени компании и купувала стоките на завишени цени, като нарушавала по този начин собствените си стандарти.
Единственият орган, който може да проверява делата на "Росатом", е Централната арбитражна комисия, която е подчинена на ръководството на фирмата и следователно не може да започне проверки, посочи Иван Ниненко, зам.-директор на руския клон на "Трансперънси интернешънъл".
Ядрената енергетика е свързана с високо ниво на корупция и това не е случайно, подчерта Владимир Сливяк, представител на "Екодефанс".
Той посочи като пример разкрития през 2000 г. таен проект за заравяне на ядрени отпадъци в руския Далечен изток, подкрепян от депутати и от ръководни представители от сферата на ядрената енергетика.
Като друг пример беше посочено и заплащането за складирането на дошли от България ядрени отпадъци по сметки на офшорна компания, която изчезнала през 2001 г.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!