- Златото е поскъпнало с повече от 31% през тази година
- Доходността на американските държавни ценни книжа е на тримесечен връх
- Доларът е на почти тримесечен връх
Цената на златото се понижи с над 1%, след като в сряда достигна рекордно високи стойности, тъй като по-силният долар и ръстът на доходността на американските държавни ценни книжа се противопоставиха на подкрепата от търсенето на убежище, свързано с изборите в САЩ на 5 ноември и войната в Близкия изток.
Златото се понижи с 1,2% до 2714,55 долара за тройунция тази седмица, след като по-рано през сесията достигна рекорден връх от 2758,37 долара.
Фючърсите върху златото в САЩ се понижиха с 1,1% до 2 729,40 USD.
Въпреки временния спад, експертите прогнозират, че цената на златото ще продължава да расте и да бележи нови рекорди.
Очаква се златото да се търгува на цени между 2500 и 2800 долара през идните месеци, посочват анализатори към консултантската агенция Би Ем Ай (BMI). Те посочват, че основен фактор, на който се основава прогнозата им, е глобалното напрежение, провокирано от продължаващите военни конфликти в Украйна и Близкия изток, предаде Pariteni.bg.
Gold's record rally pauses due to stronger dollar, higher yields https://t.co/vlrmzn1TAr pic.twitter.com/BJgOsHUzjg
— Reuters Asia (@ReutersAsia) October 23, 2024
Каква е причината за впечатляващия ръст на златото?
Златото се приема за актив, чрез които инвеститорите могат да защитят парите си във времена на геополитическа нестабилност, отбелязват експертите.
Обяснението за впечатляващия ръст се крие най-вече в засилващото се търсене в трите основни пазара за злато – Китай, Индия и САЩ, коментира в съобщение до медиите Макс Баклаян, изпълнителен директор на борсата за ценни метали "Тавекс" (Tavex). През трите големи пазара минават годишно над 2000 тона злато, а само китайският пазар нараства до 984 тона.
"Ако в бъдеще Китай продължи с тези темпове, то страната ще изпревари по златни резерви много западни страни като Италия и Франция", каза Макс Баклаян, цитиран от Pariteni.bg.
Китайските власти използват златото за да поставят различен тип резерви в основата на своята парична система, за да съхраняват особено големите излишъци от износа на кюлчета на "световната фабрика", но и за да се защитят от геополитическа несигурност и от възможни нови ситуации с висока инфлация, посочва Баклаян.
Повечето от страните, които купуват злато, го третират като "щит" срещу инфлацията, смятат го за сигурна инвестиция с най-нисък риск. Анализ на американския фонд "Инвеско" (Invesco) миналата година разкри, че 96 на сто от централните банки по света гледат на златото като на най-сигурната инвестиция. А две трети от централните банки планират да купуват повече кюлчета.
"Скорошно проучване на поведението на българските спестители показа, че те поставят златото на челните места при инвестиционните активи, защитаващи от инфлация. Всъщност цената му показва, че златото е номер едно – нито недвижимите имоти, нито валутата, които са другите фаворити, не се представят толкова добре", обяснява Макс Баклаян.
При сравнение с темпа на цените в България от лятото на 2021 г. насам, само за 12 месеца, една покупка на скъпоценния метал не само компенсира натрупаната от около 30 на сто инфлация, но и предоставя допълнителна реална доходност от 10 на сто.
Описаната тенденция ще се запази, докато наблюдаваме сериозен интерес и търсене от Азия. Ако към пазара се включат и повече инвеститори и централни банки от Европа, то това само може да удължи настоящия "бичи" период (възходяща тенденция на цените - бел. р.) за скъпоценния метал, твърдят от "Тавекс".
"Предвид бюджетните проблеми на страни като Великобритания, Франция, пък дори и България напоследък - добре е да знаем, че паричната инфлация винаги стои като примамлив изход за политиците от дефицитите и дълга. Златото ни пази точно от такава обезценка на валутата", казва Баклаян.
Друг фактор, за който се смята, че подкрепя поскъпването на ценния метал, е промяната на паричната политика на водещите централни банки към понижаване на основните лихвени проценти.
Скъпоценните метали, считани за средство за предпазване от политическа и икономическа несигурност, поскъпнаха с повече от 31% през тази година, счупвайки множество рекордни върхове, тъй като намаляването на лихвения процент от Федералния резерв миналия месец създаде перфектната буря за благородния метал.
„Има известно прибиране на печалби, а доходността на съкровищните облигации се повишава, златото трудно ще се повиши, като се има предвид накъде се движи доходността“, каза Боб Хаберкорн, старши пазарен стратег в RJO Futures.
Въпреки това златото може да достигне нивото от 2800 долара за тройунция до края на седмицата, добави Хаберкорн.
Доларовият индекс (DXY) се повиши с 0,4% до близо тримесечен връх, което направи златото по-малко привлекателно за притежателите на други валути, докато доходността по американските облигации се повиши до тримесечен връх.
„Причината е несигурността, свързана с изборите в САЩ, и нарастващото дългово бреме в САЩ. Те трябва да емитират и милиарди долари дълг точно преди изборите на един сравнително тънък и нервен пазар“, каза Оле Хансен, ръководител на отдела за стокови стратегии в Saxo Bank.
До президентските избори в САЩ остават по-малко от две седмици, а според проучване на Ройтерс вицепрезидентът Камала Харис има минимална преднина от 46% срещу 43% пред републиканеца Доналд Тръмп.
Спот среброто спадна с 3,6% до 33,58 долара за тройунция, след като във вторник достигна най-високата си цена от края на 2012 г. - 34,87 долара.
Платината спадна с 1,8% до 1 018,25 долара, а паладият - с 1,8% до 1 056,75 долара.
* Видеото е архивно!
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!