Б ългарското правителство пласира облигации за общо 1,994 млрд. евро.
Трансакцията включва два транша. Единият от 7-годишни облигации на стойност 1,144 млрд. евро, а другият от 12-годишни облигации на стойност 850 млн. евро, съобщиха от българското Министерство на финансите.
Условия на емисиите са доста добри, като България успя да се възползва от ефекта от последната промяна на паричната политика на ЕЦБ, която миналата седмица понижи основния си лихвен процент до 0 и увеличи обема на изкупуваните всеки месец финансови активи от банките в еврозоната от 60 на 80 млрд. евро.
Постигнатата доходност за българските облигации със 7-годишен падеж е 2,156%, а при 12-годишните е 3,179%.
Доходността представлява премията, която държавата ще плати на инвеститорите над продажната стойност на книжата.
BNP Paribas, Citi, JP Morgan и UniCredit действаха като водещи мениджъри на сделката.
Възползвайки се от благоприятните пазарни условия в резултат на мерките за количествени улеснения, обявени след заседанието на Управителния съвет на Европейската централна банка миналия четвъртък, водещите мениджъри и българското финансово министерство взеха решение да предприемат стратегия за бързо осъществяване на трансакцията в рамките на един ден.
При отварянето на работния ден в Лондон бяха обявени първоначални ценови насоки за 7-годишния транш в размер на 205 базисни пунта над осреднените 7-годишни лихвени суапове и 245 базисни пункта над осреднените 12-годишни лихвени суапове за 12-годишните облигации.
Лихвените суапове са премиите, които инвеститорите плащат при застраховане на българския дълг срещу просрочване, съобразени с кредитния рейтинг на България, който е Baa2/BB+/BBB със стабилни перспективи - съответно от агенциите – Moody’s, Standard & Poor’s и Fitch.
Новите облигации предизвикаха засилен инвеститорски интерес, като комбинираният обем надвиши 2,6 млрд. евро до 11:45 часа по Гринуич.
В резултат на това първоначалните ценови насоки бяха ревизирани надолу, като бяха разпространени ориентировъчни цени в размер на 195-200 базисни пункта над осреднените лихвени суапове за 7-годишните облигации и 240 базисни пункта над осреднените лихвени суапове за 12-годишните облигации.
Окончателните спредове бяха установени на 185 базисни пункта над осреднените лихвени суапове за 7-годишните облигации и 235 базисни пункта над осреднените лихвени суапове за 12-годишните облигации.
Окончателните поръчки достигнаха 2,1 млрд. евро, заявени от 195 инвеститора за 7- годишните облигации и 1,5 млрд. евро от 155 инвеститора за 12-годишните облигации. Регистрирано беше търсене от територията на цяла Европа, като и за двата транша водеща позиция имаха инвестиционни фондове и банките.
Трансакцията е най-мащабната сделка в евро за региона на Централна и Източна Европа, Близкия Изток и Африка от началото на годината и първата емисия на държавен дълг в евро от обявяването на новия пакет от стимулиращи мерки на ЕЦБ от миналата седмица.
При 7-годишните облигации България регистрира най-ниския лихвен купон, постиган досега от държавата на международните капиталови пазари.
Брутният външен дълг на България към края на декември 2015 г. възлиза на 34 143,6 млн. евро, като намалява с 5 212,8 млн. евро в сравнение с края на 2014 г. Като процент от БВП брутният външен дълг е 76,5% при 92,1% в края на 2014 г. Външният дълг само на държавата възлиза на 5 576,3 млн. евро (12,5% от БВП), като намалява с 450,2 млн. евро.
Вижте още по темата за дълга и лихвите:
Бойко Борисов: БНБ е на отрицателна лихва
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!