Ангел Деспотов, директор на агенцията за малкия бизнес по време на правителството на Симеон Сакскобургготски, обяви в писмо до медиите, че е част от група инвеститори, които са готови да направят АЕЦ "Белене".
Деспотов твърди, че има бизнес в Германия и е посочил тамошен телефонен номер за контакти.
"Предлагаме да поемем управлението на проекта с цел довеждането му до успешна реализация, като откупим държавния дял и възстановим на държавата всички досега извършени разходи", пише деспотов
Той не обяснява кои са партньорите му и откъде ще намерят парите за мегапроекта,
само посочва, че групата събрала кураж, след като на 27 януари референдумът показал "по-скоро положителната нагласа в обществото към атомната енергия". Референдумът бе обявен за невалиден заради ниската избирателна активност - 20,22%.
Кандидат-инвеститорът пише, цитиран от в. "Сега": "Нашият интерес е за строителство на нова АЕЦ на площадката в Белене като частен проект. Като аргументи в своя полза за улесняване на решението за приемане на предложението ни ще посочим експертните анализи на независими експерти, които са категорични, че за държавата е неизгодно да инвестира в този проект при досегашните допускания и условия, както и категоричното изявление на премиера на България АЕЦ "Белене" да бъде построена само при наличието на частни инвеститори".
За повече прозрачност групата инвеститори решили първо да осведомят медиите, че смятат да внесат официално предложение до Министерския съвет и Народното събрание в идните дни.
Деспотов признава пред "Медиапул", че една от идеите за набиране на пари за "Белене" е чрез международните фондови пазари, макар че подобен подход е съвсем необичаен за финансиране на проект, свързан с националната сигурност. Според Деспотов обаче по този начин всеки български гражданин можел да се превърне в дребен съдружник в АЕЦ "Белене" и така централата да стане народен проект.
Според Деспотов не било проблем да се построи централата и когато тя стане готова за въвеждане в експлоатация, да се наеме фирма с опит в оперирането на ядрени мощности, която да получи лиценз за експлоатация на АЕЦ "Белене".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!