С траните от еврозоната тайно подготвят план за изключване на Гърция от валутния съюз, ако Атина обяви дефолт през май, съобщава британският в. "Таймс".
Според изданието подробни планове са изложени в документ, подготвен от финансовото министерство на Финландия в сътрудничество с Германия.
Документът предупреждава, че тази пролет трябва да бъдат взети "много трудни политически решения".
"С мълчаливото съгласие на останалите страни от еврозоната започна процес, който в крайна сметка може да стигне до изключване на Гърция от еврозоната", посочва записката с дата 27 март.
Финландия е убедена, че чрез реформите от последните три години и мерките, взети от Европейската централна банка, еврото може да преживее бурята, която ще се разрази след изключването на Гърция от единната европейска валута, подчертава вестникът.
Европейската комисия не обсъжда възможност за излизане или изключване на Гърция от еврозоната,
посочи днес пресслужбата на ЕК след публикациите. "Не съществува юридически механизъм за изключване на страни от еврозоната. Европейската комисия действа на основата на постигнатите по-рано споразумения между Гърция и международните институции за нова програма за реформи и удължаване на международната финансова помощ за Атина", посочва ЕК.
Франция не разглежда излизането на Гърция от еврозоната като "вероятен вариант", заяви френският премиер Манюел Валс в публикувано днес интервю за португалския в. "Диариу економику".
"Времето не чака - гръцкото правителство в скоро време трябва да извърши плащания по големи кредити", каза Валс, но отбеляза, че ако Гърция бързо представи програма за дълбоки реформи, ще може да получи финансова помощ от Европейския съюз.
Френският премиер отбеляза, че гръцките власти са успели да постигнат "определен прогрес", но той все още е недостатъчен и Атина трябва да положи по-големи усилия. Валс изтъкна, че този път ще бъде най-приемлив за всички, тъй като излизането на Гърция от еврозоната "не е приемлив и вероятен вариант".
"Позицията на Франция остава непроменена. Трябва да се зачита мнението, изказано от гръцкия електорат, но същевременно съществуват и определени институционални рамки и задължения, поети от тази страна. Те трябва да бъдат спазвани стриктно", уточни Валс.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!