И ма напредък в преговорите за възможността за изграждане на седми блок в АЕЦ „Козлодуй“ с ядрен реактор с вода под налягане, използвайки технологията „AP1000“. Това е станало ясно на срещата на министър-председателя Пламен Орешарски с президента и главен изпълнителен директор на „Уестингхаус“ Дани Родерик, съобщиха от пресслужбата на Министерския съвет.
В разговора, в който е участвал и министърът на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев, е бил обсъден ходът на работата по определяне и уточняване на параметрите на потенциалния проект.
През декември 2013 г. Министерският съвет е упълномощил министъра на икономиката и енергетиката да разреши на „Български енергиен холдинг“ ЕАД да сключи споразумение за започване на предварителна работа по съгласуване на параметрите на потенциален проект за изграждане на 7-ми блок на АЕЦ „Козлодуй“, припомнят от правителствената информационна служба.
Министър Стойнев е изтъкнал желанието проектът да се реализира при възможно най-добрите за България условия. Предстоят още дискусии на експертно ниво, уточняват от пресслужбата на МС.
Дани Родерик е посочил, че е важно да бъдат осигурени висока технология и цикълът на експлоатация, така че България да бъде модел за ядрена технология. Той е отбелязал, че има над 100 български компании, които са изразили интерес към участие в проекта. На срещата е било акцентирано върху необходимостта да се спазва подходът на прозрачност и откритост.
Същевременно премиерът Орешарски се срещна и със секретаря на Китайската комунистическа партия на град Тиендзин и постоянен член на Политбюро на ЦК на ККП Сун Чунлан. Между България и Китай съществуват исторически добри и приятелски контакти. И двете страни могат да спечелят от сътрудничеството помежду си и работим в тази посока, каза министър-председателят по време на срещата.
Орешарски и г-жа Сун Чунлан са се съгласили, че има голям потенциал за сътрудничество между двете страни в сфери като инфраструктурата, индустрията, земеделието и туризма. Министър-председателят е акцентирал върху привличането на китайски компании, които да работят и инвестират в България. „Стремим се да бъдем мост за китайската индустрия в Европа“, е отбелязал Орешарски. Той е заявил, че страната ни кандидатства за домакинство във връзка с проект за изграждане на агроцентър на Китай и 16 страни от Централна и Източна Европа.
Сун Чунлан е подчертала, че за Китай България е ключов партньор от ЕС и е акцентирала върху сътрудничеството със страните от Централна и Източна Европа. Тя е изтъкнала, че Тиендзин е най-големият пристанищен град в Северен Китай с амбицията да стане международен пристанищен център и да развива високи технологии. „Вашата подкрепа и съдействие ще дадат тласък на икономическото сътрудничество между България и Китай“, е заявила Сун Чунлан.
Очакваме по-бързо подписване на споразуменията за износ на млечни и месни продукти, което още повече да съживи износа на хранителни стоки от България за Китай, заяви председателят на Народното събрание Михаил Миков на среща с делегация на Китайската народна република, водена от Сун Чунлан. Очакваме с готовност китайските инвеститори в България, особено в инфраструктура, посочи още Миков.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!