На глава от населението ние получаваме най-малко средства в сравнение с всички останали страни в ЕС по Кохезионния фонд.
Това каза министър-председателят Пламен Орешарски в рамките на парламентарния контрол.
Той отговори на питане на лидера на "Коалиция за България" Сергей Станишев.
Премиерът отбеляза, че параметрите на следващи програмен период са договорени от предишното правителство, а ангажимент на настоящото е да осигури най-доброто разпределение на средствата и най-ефективното им усвояване.
Средствата по фондовете за сближаване възлизат на около 7 млрд. евро на цени от 2011 г., като сумата е подобна на тази от текущия финансов период - 6,85 млрд. евро, но поради инфлацията покупателната способност на тези средства е около 10% по-ниска, обясни премиерът.
Този резултат по относителен дял спрямо БВП показва, че нетният баланс е влошен - от 4,3 от БВП за този програмен период на близо 4% за следващия.
Нарастват директните плащания за земеделските производители с близо 2 млрд. лв., но това нарастване е договорено още през 2005 г., информира Орешарски.
Средствата за развитие на селските райони през следващия период ще намалеят с около 10% - от 2,642 млрд. евро за настоящия период на 2,383 млрд. евро за следващия период (2014-2020).
Някои държави обаче ще получат допълнителни суми за развитие на селските райони, но България не е в този списък,
каза Орешарски. По думите му почти всички страни членки при преговорите през февруари получават допълнителни суми като бонуси или поощрения, за да приемат рамката и тези средства са по линия на изоставащите региони.
Българската делегация не е договорила подобни средства, докато Гърция е договорила 1,3 млрд. евро, Португалия - 1 млрд. евро, Ирландия - 100 млн. евро, Испания - 1,874 млрд. евро, Италия - 1,5 млрд. евро, Франция - 200 млн. евро, Германия - 710 млн. евро и т. н.
България не успява да защити необходимостта от получаване на допълнителен ресурс, макар Северозападният регион да е най-беден в целия ЕС, а други четири от шестте също да са на последните места в ЕС.
През следващия програмен период ще отпадне правилото N+2 и ще важи само правилото N+3 за всички държави членки, коментира Орешарски. Това означава, че страните ще имат три вместо две години период за реализиране на проектите след датата на тяхното контрактуване.
В същото време правилото N+2 остава в сила за нас и през настоящия програмен период, а Румъния и Словакия са успели да договорят N+3 и за действащия програмен период, добави премиерът.
България ще получи 260 млн. евро за финансиране на изваждането на блокове от АЕЦ "Козлодуй", което е приблизително половината от исканата сума и по-малко от една трета от предвидените разходи, отчете министър-председателят.
Томислав Дончев: Представени са проекти по фонд "Свързана Европа" (Кохезионния фонд) и бях изненадан да чуя от премиера, че България не е представила никакви проекти за този фонд
Пред Агенция "Фокус" Дончев, депутат от ГЕРБ и бивш министър по управление на средствата от Европейския съюз заяви, че не знае кой е заблудил премиера Пламен Орешарски.
"Искам да вярвам, че някой го е заблудил, а не, че той заблуждава всички, защото на фаза предварително разглеждане, България вече е представила проекти пред Европейската комисия.
Това е за транспортен коридор №4, в частта му София - Видин, през железопътната линия като е с европейски приоритет, а не само с национално значение. В него става дума за проекта за навигация на река Дунав и подобряването на условията на корабоплаване.
Нека да напомним, че фондът "Свързана Европа" все още не съществува, а е на база предварително представяне и коментар от страна на Европейската комисия”, каза Томислав Дончев.
"Редно и полезно за правителството е да уточни, че това решение все още не е взето. То е в процес на приемане, и очаквам това да се случи или преди лятната ваканция на парламента или, по-вероятно, през есента на тази година.
Така че, ако правителството има притеснение - дали ще се справи с годишните цели за 2013 г. и има притеснения, че няма да може да обслужи всички плащания и настоява България да стане част от тази група, която ще получава удължения, то все още има възможност да го направи, защото едно подобно решение се взема не от съвета, както беше коментирано и още по-малко през месец февруари, за целта е необходимо да се промени старият общ регламент 1083, което тече в момента.
Ако някой има несигурност, че може да обслужи плащанията за 2013 г. редно България да предприеме всички стъпки, включително и тези на ниво премиер, за да бъде включена в списъка за изключени и тези, които имат право на удължено разплащане, т.е. с една година повече.
Относно българската позиция е редно да отбележа, че към началото на 2013 година показваха, че България, ще успее да разплати годишните си цели чрез правилото N+3 без да се налага удължаване на срока", каза Томислав Дончев по повод изказването на Пламен Орешарски.
Повече новини за икономика и финанси в Pariteni.bg
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!