С промени в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК) се дава право на длъжника да заяви вида на задълженията, които първо иска да погаси, когато не е в състояние да погаси едновременно публичните си задължения, установявани от НАП, до започване на принудителното им събиране.
Изменението, внесено от Йордан Цонев от ДПС, бе прието днес на първо четене.
Законопроектът за изменение и допълнение на ДОПК е изготвен заради решението от 4 февруари 2014 г. на Конституционния съд. Тогава съдът обяви за противоконституционна единната сметка на НАП, с която държавата отнема правото на фирмите и гражданите сами да решават кои свои данъчни задължения да погасяват първо.
С единното платежно нареждане от началото на 2013 г. беше въведено правилото старите задължения да се покриват по реда на възникването им, което според магистратите не осигурява в максимална степен реализирането на социалните права на лицата, гарантирани в Конституцията.
С тази промяна, която се прави сега, се регламентира разпределението на сумите, постъпили за плащане на съответния вид публични задължения, посочват вносителите.
С постъпилата сума ще се погасява задължението, срокът за внасяне на което изтича най-рано към датата на плащането. Ако срокът за внасяне на две или повече публични задължения от един и същ вид изтича на една и съща дата, те ще се погасяват съразмерно.
Запазва се правото на електронен достъп на лицата до данъчно-осигурителната им сметка, като им осигурява възможност във всеки един момент да знаят дали са погасили своите задължения.
В преходните и заключителни разпоредби на законопроекта са предложени промени в Кодекса за социално осигуряване и в Закона за здравното осигуряване с цел запазване на правата на самоосигуряващите се лица и на здравно осигурените лица да посочват кое от задълженията си погасяват.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!