Н ационалната електрическа компания (НЕК) ще заведе арбитражни и съдебни искове срещу трите електроразпределителни дружества - ЕВН, ЧЕЗ и "Енерго Про", за да си възстанови несъбрани от тях вземания.
Вземанията са за периода от септември 2012 г. до юли 2013 г. за пренесена от НЕК и фактурирана на крайните снабдители енергия, която обаче не е платена. От НЕК не уточниха точните суми, но казаха, че са значителни.
Проблемът е възникнал заради подадени количества енергия от преносната към разпределителните мрежи, които обаче се връщат обратно към НЕК заради непостоянната работа на централите на възобновяеми източници.
По този повод членовете на ДКЕВР коментираха днес пред журналисти, че не могат да се произнесат по въпрос, който вече е отнесен към съда. В новия регулационен период такъв проблем няма да има, смятат експертите.
Междувременно БНР съобщи, че
въпросът за евентуалното отнемане на лиценза на ЧЕЗ
е бил обсъждан при срещата на делегация от чешкия сенат с представители от българския парламент. В случай на отнемане на лиценза, може да се стигне до международен арбитраж, е казал за медията зам.-председателят на комисията по външни работи, сенатор Павел Лебеда.
Въпросът с лиценза на ЧЕЗ беше повдигнат през март, след големите зимни протести срещу високите сметки на ток. През април енергийният регулатор даде година срок на ЕРП-то да коригира извършените от дружеството нарушения.
Не мога да прогнозирам какво би се случило, ако България бъде дадена на арбитраж. Това е юридически въпрос. Доколкото знам обаче, австрийската компания електроразпределител вече е поискала арбитраж срещу България. Не бихме искали да се стига до подобно нещо, защото това би било голям удар върху българо-чешките отношения, каза Лебеда, цитиран от БНР.
Албания вече отне лиценза на ЧЕЗ, след което страната беше дадена на арбитражен съд. След изборите в Албания миналия месец, новото правителство реши да започне преговори с компанията, за да бъде избегнат конфликтът в съда.
Вече имахме две заседания, в които направихме опит да приключим с решение започналата процедура по отнемане на лицензията на ЧЕЗ, но поради голямата фактическа и правна сложност сме върнали доклада за доизясняване на работната група, заяви председателят на ДКЕВР Анжела Тонева. Смятам, че
преди края на ноември ще приключим с решение този въпрос,
уточни Тонева.
Имахме и разговори с прокуратурата от гледна точка на методическа помощ за прилагането на закона, а и във връзка с това, че те бяха заедно с нас, когато започна процедурата и имахме препоръка от тях. Продължаваме да разговаряме с тях, когато се вземе решение ще го обявим публично, добави тя.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!