Националната агенция по приходите (НАП) започва проверки на имуществото и доходите на митничарите, заснети в разследването на "Нова телевизия", заради което депутатът Лъчезар Иванов подаде оставка от всички заемани от него постове в парламента и партия ГЕРБ.
Преди два дни Иванов напусна поста си на зам.-председател на
Народното събрание (НС) и на лидер
на софийската организация на ГЕРБ заради скандала, който избухна, след като опитал да спре разследване на репортера
Диляна Гайтанджиева за свой приятел
митничар.
Днес председателят на НС Цецка Цачева съобщи, че Иванов е подал оставка и като шеф на парламентарната здравна комисия.
Данъчните ще
проверяват дали имуществото на митничарите
Сергей Бранков, Бойко Чакъров, Пламен
Иванов и Димитър Аврамов
отговаря на декларираните им доходи.
От НАП съобщиха, че проверки ще бъдат извършени и на собствениците на автомобили и къщи, в които митничарите живеят безплатно.
На 4 юли "Темата на Нова" показа как митничари със заплата от 600 лв. живеят в имоти за над 1 млн. лв. и карат скъпи коли на свои приятели.
От приходната агенция уточняват, че досега не е извършвана проверка на митничаря Сергей Бранков и НАП не е правила заключение, че имуществото му съответства на получените доходи.
Името на Бранков
нашумя
заради познанството му с народният представител от ГЕРБ Лъчезар Иванов. Депутатът ходатайствал митничарят да бъде назначен на възлов пост.
Преди дни шефът на агенция "Митници" Ваньо Танов разкри за ходатайството, както и затова, че луксозният джип на Бранков не е бил вписан в декларацията за имущественото му състояние.
Освен това, според Танов НАП дала становище, че няма разминаване между доходите и имуществото на Бранков. Самият Иванов също казал, че Бранков е проверяван и е чист.
Сега НАП ще проверява дали имотите, превозните средства и останалите вещи на Бранков и семейството му могат да бъдат придобити с официално декларираните доходи.
Такава проверка е възложена и за Пламен Иванов и Бойко Чакъров и техните семейства.
Ако бъдат установени укрити доходи ще бъдат възложени пълни данъчни ревизии, които да установят точния размер на неплатените данъци.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!