Правителството обяви газопровода "Набуко" в отсечката, която ще бъде изградена на територията на България, за национален обект.
Това съобщи пресслужбата на кабинета.
По този начин ще се облекчат административните процедури по получаването на разрешение за строеж, отчуждаването на имоти за реализацията на проекта и самото строителство на газопровода.
Решението е в съответствие с основните цели на българската енергийна политика за развитие на конкурентни енергийни пазари при опазване на околната среда и осигуряване сигурността на енергийните доставки.
Те са свързани с изграждането на добре развита енергийна инфраструктура с оглед диверсификация на газовите източници и маршрути, се посочва в съобщението.
"Приветстваме това изключително важно решение
на българското правителство и неговия ангажимент към проекта за газопровод "Набуко", коментира управляващият директор на "Набуко газ пайплайн интернешънъл" (Nabucco-Pipeline.com) Райнхард Мичек, съобщиха от дружеството.
"Набуко" е най-напредналият проект в южния газов коридор, защото е най-изгодният и стратегически необходим вариант за диверсификация на газовите доставки за България и Европа. Присъждането на приоритетния статут "обект от национално значение" ще позволи бързото изпълнение и строителство на тръбопровода на българска територия", добави Мичек.
След подписването и ратификацията на междуправителственото споразумение на транзитните страни през 2009 г., Съветът на министрите потвърди националното значение на проекта "Набуко" чрез българския Закон за устройство на територията. Днешното решение издига статута на "Набуко" в "обект от национално значение" чрез Закона за държавната собственост. Такъв статут се дава на най-важните инвестиционни инициативи, които да бъдат реализирани от държавата. Определението "обект от национално значение" е благоприятен за процедурите, необходими за получаване на разрешителни за строеж. Това решение е в съответствие с ангажиментите и междуправителственото споразумение, подписано от всяка една транзитна държава.
Проектът "Набуко" продължава да отбелязва напредък в България. През март тази година българското правителство одобри проект за ратификация на споразумението за подкрепа на проекта, който се очаква скоро да бъде приет от парламента. В ход е и оценката за въздействие върху околната среда. Проведени бяха срещи-консултации с представители на общински и областни администрации, както и срещи с представители на неправителствени организации, които имат отношение към проекта.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!