- Г-н Бунарджиев, какво ново ще могат да видят българските фермери на БАТА АГРО тази година?
- Тази година посетителите на БАТА АГРО ще имат възможността да се запознаят с новите технологии в земеделието и селскостопански машини от последно поколение. Освен, че е най-мащабното издание, БАТА АГРО 2013 ще бъде и с ново разпределение на площите.
Обособени са сектори семена, препарати за растителна защита и торове, както и сектор Автомобили.
Четвъртото издание на БАТА АГРО ще е най-голямото до момента, с най-много участници – фирми изложители.
- Смятате ли, че българското земеделие може да се нарече модерно?
- Смятам, че през 2013 г. имаме основания за повече оптимизъм за модернизиране на техниката във фермите и стопанствата на българските земеделци.
Правя тази прогноза, позовавайки се на добрите добиви, които получиха земеделските производители през м.г. и добрите пазарни цени, на които те можеха да реализират продукцията си.
По данни на бизнеса обаче през 2011 г. са внесени 1358 нови трактора, а за деветмесечието на 2012 г. - 1032. Новите комбайни през 2011 г. са 289, а за 9-те месеца на 2012 г. - 236.
Лошата новина е, че при това темпо за цялостно обновяване на агротехниката у нас ще са необходими десетки години, защото в момента в страната ни има около 12 хиляди комбайна и 62 хил. трактора.
Модерните трактори и комбайни, които все по-често виждаме в българските ниви, не са каприз, а оптимизират работата на българските фермери. Наблюдава се трайна тенденция за увеличаване на мощността на тракторите, като целта е с една мощна машина да се получи максимална производителност, да работят с минимални разходи както за труд, така и на гориво и смазочни материали.
Съвременните трактори са екипирани с модерен инвентар, съществуват т.нар. "интелигентни плугове", които реагират по различен начин на различни терени, а също и за мощни брани, модерни сеялки с полудиректна работа, които елиминират предварително извършване на дълбока оран и затова максимално запазват влагата в почвата, за да може при тези тежки условия на засушаване, които сме свидетели през последните години, да получим едни наистина добри добиви.
Ако говорим за комбайни, то "GPS" системите са водещи. Те позволяват оптимизация на трасето на машините, вътре в самия земеделски блок, а също и икономии на гориво, и подобряване на качеството на прибиране на зърното, като намаляват чувствително разпиляването му.
Специално при комбайните през последните 2-3 години наблюдаваме една тенденция в посока оптимизация на използване на сламата, която може да бъде балирана, в резултат на което част от продукцията на земеделските производители, а именно зърното отива в хранителната индустрия , а сламата отива в агроенергетиката или в животновъдството.
- На какво отдавате увеличението в броя на участниците в тазгодишното издание на изложението?
- Увеличеният брой участници на БАТА АГРО 2013 се дължи най-вече на факта, че изложението се наложи като най-значим форум в агросектора на страната ни, с уникалния си формат и добра организация.
- Кои, според Вас, са най-големите предизвикателства пред българските земеделци?
- Българските земеделски производители трябва да произвеждат евтин и качествен продукт за да са конкурентни на вътрешния и европейски пазар. Едно от условията това да се случи е модернизиране на стопанствата, възможно чрез ясна държавна политика и целенасочено използване на европейските средства.
- Каква земеделска политика трябва да провежда следващото правителство?
- През 2013-а година изтича последния програмния период на Програмата за развитие на селските райони, аз лично очаквам внимателен анализ на използването на средствата по различните мерки. Останалите неусвоени средства могат да се насочат към модернизиране на земеделските стопанства. Смея да направя прогнозата, че ако това се случи всички останали средства, ще бъдат усвоени от страната ни изключително бързо - за 2-3 седмици.
Аз лично смятам, че ще бъде жалко ако и без това прекалено малкото договорени европейски средства, се окажат неизползвани. Това от своя страна ще бъде негативна оценка за свършената работа от страна на администрацията, а и сериозна пречка за повишаване конкурентоспособността на българското земеделие.
БАТА АГРО (страница във "Фейсбук") е най-мащабният проект на Българска асоциация на търговците на агротехника - неправителствена браншова организация, която обединява оторизираните представители на водещи производители на земеделска техника. Членовете на БАТА АГРО осъществяват 80% от вноса на машини за земеделието в България. Основна цел на Асоциацията е модернизацията на българските земеделски стопанства, осъществимо със съдействието на всички ангажирани в сектор "Земеделие" институции.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!