Феновете на популярния шпионин Джеймс Бонд най-после ще могат да си отдъхнат, след като кредиторите на култовото холивудско студио "Метро-Голдуин-Майер" (MGM) одобриха сделка по преструктуриране на дружеството и разсеяха съмненията дали 23-ят филм от поредицата изобщо ще се осъществи.
Следващата седмица MGM ще влезе в процедура по обявяване на несъстоятелност поради неспособност да погаси огромния си дълг от 4 млрд. долара.
Заемодателите на гиганта включват големи банки като "ДжейПи Морган Чейс" и "Креди Сюис", хедж фондове, както и милиардера и инвеститор в "закъсали" компании Карл Икан.
Според сделката 95% от собствеността на MGM ще остане у кредиторите, а останалите 5% ще бъдат поети от холивудската продуцентска компания "Спайглас Ентъртейнмънт".
Преструктурирането включва и назначаването на нов мениджмънт – главни изпълнителни директори на преобразеното студио ще станат председателите на "Спайглас" Гари Барбър и Роджър Бърнбаум.
В каталога на "Спайглас" са успешни филми като "Шесто чувство", "Бягство от Вегас", "Непобедим" на Клинт Истууд, "27 сватби", "Мемоарите на една гейша", "Пътеводител на галактическия стопаджия", "Всемогъщия Брус" и др.
Договорената сделка обаче е "унижение" за студията с над 4000 култови заглавия и 205 Оскара в каталога си, коментира британското издание "Гардиън".
Освен историите за Бонд, на MGM дължим поредицата "Роки", "Розовата пантера", "Уестсайдска история", "Магьосникът от Оз", "Бен Хур", "Отнесени от вихъра" и класическите мюзикъли на Фред Астер, Джинджър Роджърс, Джуди Гарланд, Джийн Кели и Франк Синатра.
Единственото по-значително заглавие тази година беше комедията "Джакузи – машина на времето". Преструктурирането ще е и шанс за MGM да продължи напред.
През последните години тя беше спъвана от дискусии около бъдещето й развитие. 85-годишното студио е потънало в дълг от 2005 г. насам, когато беше изкупено от консорциум, включващ "Сони", "Комкаст", "Провидънс" и Ти Пи Джи. От ноември миналата година е обявено за продажба.
MGM вече отхвърли оферта на стойност 1,5 млрд. долара от "Тайм Уорнър", тъй като сумата беше недостатъчна за покриване на дълга.
Притежателят на 800 млн. долара от дълга на компанията пък Карл Икан се опитваше да прокара сливане между студиото и канадския продуцент "Лайънсгейт", в който е мажоритарен акционер.
В крайна сметка обаче, милиардерът се съгласи да даде зелена светлина на сделката със "Спайглас".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!