Почти 70 години след края на Втората световна война "Банк ъв Ингланд" призна, че е помагала на германските нацисти да пласират заграбеното от тях чехословашко злато, предаде ИТАР-ТАСС.
Агенцията се позовава на хроника за дейността на британската централна банка от средата на 50-те години, публикувана вчера за пръв път.
Документът включва една от тъмните страници в историята на "Банк ъв Ингланд" - периода след началото на нацистката окупация на Чехословакия през 1939 г.
Книжата сочат, че британският регулатор е продавал тогава злато от името на германската "Райхсбанк". Над 2000 кюлчета били иззети от авоарите на чехословашката централна банка - нацистите просто ги "прехвърлили" от една сметка в друга.
Самото злато в по-голямата си част се намирало в Лондон. През март 1939 г. златото на стойност 5,6 млн. тогавашни британски лири било прехвърлено от сметката на чехословашката Национална банка в сметка на "Райхсбанк".
Британските медии писали през май с. г., че скъпоценният метал е бил пазен предимно в "Банк ъв Ингланд". Според в. "Дейли телеграф" след избухналия скандал златото било пласирано в Белгия, Холандия и самата Великобритания.
След нахлуването на нацистите в Чехословакия Лондон е замразил всички активи на страната в кралството. После британската централна банка е действала под натиска на Банката за международни разплащания (БМР) в Базел, т.нар. "Централна банка за централните банки", в разрез с политическия курс на британското правителство и без съгласието на Лондон, порипомня "Файненшъл таймс".
Според оценка на вестника стойността на златото по днешни цени би била 736 млн. лири - над 1,1 млрд. долара.
Публикуваните документи показват, че през май-юни 1939 г. златото е било продавано от името на "Райхсбанк" и изпращано в САЩ.
В хрониката е отбелязано, че управителят на британската централна банка не е могъл да блокира операциите, за да не бъдат нарушени "мирните споразумения".
След началото на Втората световна война правителството е настояло "Банк ъв Ингланд" да не действа според указанията на БМР, "ако това явно ще е от полза за врага".БМР е създадена през 1930 г., за да обработва вноските по репарациите, плащани от Германия след Първата световна война, припомня ИТАР-ТАСС.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!