Б огатите – тези хора, които имат всичко. Живеят в прекрасни къщи, лимузината и шофьорът ги чакат пред дома им, за да ги откарат на работа, там ги очаква голям лъскав кабинет само за тях… Ех, живот – мечта. Но не съвсем.
Четейки това описание, у много хора се заражда завист, която може да измести ключов фактор в горната идилия, а именно – и богатите са хора. При това много от тях не са се родили толкова заможни и преуспяващи.
Голяма част от тези късметлии всъщност са извървели трънлив път до лъскавите си офиси и къщи. Започнали са от нула, а в момента могат да си купят и частен остров, ако решат.
Не е учудващо, че тези хора за загрижени за света, в който живеят. По данни на френската банка BNP Paribas най-важният световен проблем според милиардерите е здравето на хората. Нещо повече, за много от тях социалната ангажираност на бизнеса им е по-важна от финансовата възвращаемост.
Разбира се, има и родени под щастливи звезди. Те още с раждането имат пълни банкови сметки с неограничен лимит. Тези, които не сме такива късметлии обаче, ще трябва да поработим сериозно, за да стигнем финансово им благосъстояние и за щастие има много примери, които показват, че е възможно.
Знаете ли, например, че Харолд Шулц, шефът на „Старбъкс“ (Starbucks), е израснал в жилищен комплекс за бедни хора? Известно е, че Опра Уинфри също не е имала късмета да се роди в богато семейство, а днес състоянието й възлиза на почти 3 млрд. долара. Примерите са още много много - Стив Джобс, Джоан Роулинг, Джордж Сорос и т.н.
Сферите на изброените милионери и милиардери са различни, историите им се развиват в разнообразни насоки, но всички имат еднакво начало и развитие – бедно семейство и натрупано богатство в последствие.
След дълга „дисекция“ на милионерските навици, от „УниКредит Булбанк“ събраха няколко важни характеристики в историите на тези хора в кратък наръчник на кандидат-милионера.
Основната предпоставка за успех е амбицията и дисциплината
Няма успех без силно желание и дисциплина. Това е основно правило за напредък в началото на всяка кариера и последвалото й развитие. Всички успели милионери са водени от висока мотивация, устойчивост, но придружени и от известна доза риск.
27% от милионерите са претърпели наистина големи загуби, но не са се отказали и са опитали отново, отбелязва Том Корли, автор на бестселъра „Навиците, които ще ви направят богати“ (Rich Habits: The Daily Success Habits of Wealthy Individuals). Всички тези богати хора смятат, че ако са се били поддали на провала, е нямало да натрупат богатството си.
За да напише книгата си, Том Корли е провел интервюта с 233 милионери, които са натрупали богатството си съвсем сами. Това, което всеки един от тях отбелязва като най-важното качество за успех, е дисциплината.
Те съветват кандидат-милионерите да бъдат целеустремени, да вярват в себе си и да не спират да се развиват.
Инвестицията, която никога не носи загуби
За да бъде обосновано самочувствието ви на успяващ и можеш човек, трябва да сте направили най-добрата инвестиция, тази, от която няма как да загубите пари – инвестицията в себе си.
Развитието на един успешен бизнес трудно може да се научи само в движение – без опит и четене. Всички милионери, извървели пътя от дъното към успеха, са инвестирали в себе си. Стив Джобс, например, напуска колежа Рийд, но не се отказва да посещава лекциите, които са му полезни и интересни. Бил Гейтс определя успеха си като резултат от много четене на книги. И днес той продължава да препоръчва непрекъснато интересни списъци с книги, от които се учи.
Рискът, моят приятел
Когато времето, което сте вложили в образование, започне да ви се изплаща, идва моментът да започнете да управлявате парите си. Тук помага важното правило „не слагайте всички яйца в една кошница“. Ако залагате само на сигурно, има голям шанс да не спечелите нищо, а капиталът ви да остава в застой.
65% от милионерите инвестират парите си най-малко в 3 направления – акции и облигации, недвижими имоти, депозити и т.н., отбелязва Том Корли.
„Важно е да се инвестира редовно, дори и ако разполагаме само с малки суми. Подхождайте внимателно, дръжте емоциите си под контрол, не бързайте да продавате, ако цената на купените от вас акции пада. Това са основни, базови правила, които натрупват капитал.“, обяснява пък Цветанка Минчева, директор „Банкиране на дребно“ и член на Управителния съвет на „УниКредит Булбанк“.
Ако все пак имате притеснения относно какво да правите с парите си, не се притеснявайте, милионерите също имат такива. Само 1 от 4 милионери взима инвестиционни решения без да се допита до експерт. За да бъдете убедени, че няма да си прахосате парите, обърнете се към вашия личен банкер и професионален консултант, който ще ви помогне да вземете информирани решения.
Култът към парите
След като сте извървели пътя към богатството и започвате да виждате себе си като бъдещ милионер, може да развиете опасна зависимост към парите, предупреждава Томас Станли в книгата „Умът на милионера“.
Много е важно да не издигате парите в култ, отбелязва авторът. Според него е малко вероятно човек, който сам е стигнал върха, да се самозабрави, но не е невъзможно. Когато парите се превърнат в цел, това може да се изроди в скъперничество и параноя.
Момичето, което стана милиардер на 19 г.
Разказът на един индийски бедняк милионер
Топ 10 на най-богатите двойки на планетата
Уорън Бъфет дари още 2,84 млрд. долара от богатството си
Правете това, което обичате, влагайте хъс, не спирайте да се развивате и богатството ще дойде. По пътя към големите пари има големи препятствия и понякога трябват компромиси и лични жертви. Може да е нужно да се лишите от свободно време с близки и приятели, да жертвате хобита, понякога и съня си, но помнете целта си и ще я постигнете и не забравяйте откъде сте тръгнали.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!