О коло 1,6 млрд. лева са необходимите средства за ръст на заплатите в бюджетната сфера за следващата година. Това сочат изчисленията на Конфедерацията на независимите синдикати в България (КНСБ), представени на пресконференция в петък.
(*Във видеото: МС реши: Минималната работна заплата става 1077 лв. от 2025 г.)
Искането за "Бюджет 2025" е за хоризонтална политика по доходите, която да бъде не по-малко от 10%, а съответните увеличения да бъдат резултат от индивидуалното представяне на работещите, отбелязаха от синдиката.
МС реши: 1077 лева става минималната работна заплата от 2025 г.
За средното образование от КНСБ очакват 600 млн. лв. увеличение за догодина, а за висшето – 200 млн. лв. В държавното управление синдикатът счита, че увеличението трябва да е 315,6 млн. лв.
КНСБ обяви нужната сума за издръжката на тричленно семейство в България
Останалите сектори, в които е необходимо увеличение, са здравеопазване (165 млн. лв.), земеделие (102,6 млн. лв. ), култура (43 млн. лв.), транспорт (131,3 лв.) и енергетика (0,6 млн. лв.).
Въвеждане на необлагаем минимум на доходите на физическите лица, равен на размера на минималната работна заплата за съответната година, е едно от предложенията на синдикалната организация за приходната част на бюджета. Повишение на ставката на данък дивидент на минимум 10% е друго искане на КНСБ. Да се въведе данък върху финансовите транзакции и дигитален данък е също сред предложенията на конфедерацията.
Синдикатът предлага и данък „вредни храни“.
"Тук говорим за чипсове, енергийни напитки", уточни президентът на КНСБ Пламен Димитров, който посочи, че тази идея е отдавна.
"Облагането на свръхпечалбите според действащите регламенти на европейското законодателство е предложение, зад което стои КНСБ", каза също Димитров.
Любослав Костов, главният икономист на КНСБ и директор на Института за социални и синдикални изследвания и обучение (ИССИО), коментира, че остава тенденцията България да е страната с най-високо неравенство на доходите. По думите му данъчната система трябва да е така структурирана, че да намалява това неравенство." Данъчната система не е само източник на приходи, а е основен механизъм за създаване на справедливост", добави Пламен Димитров по тази тема.
Според КНСБ може да се помисли върху варианта данъчното облекчение за едно дете да бъде 1200 лв., а за две деца – 1500 лв.
"По този начин ще стимулираме младите семейства и работещите", коментира Пламен Димитров.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!