Б лагодарение на нарастващата популярност на TikTok в световен мащаб съоснователят на компанията майка ByteDance стана най-богатият човек в Китай.
Според списъка на богатите, изготвен от изследователския институт Hurun, Джан Имин вече струва 49,3 млрд. долара - с 43% повече, отколкото през 2023 г.
41-годишният мъж се оттегли от ръководната си роля в компанията през 2021 г., но се предполага, че притежава около 20% от нея.
TikTok се превърна в едно от най-популярните приложения за социални медии в света, въпреки сериозните опасения в някои страни относно връзките му с китайската държава.
TikTok founder becomes China's richest man
— Sky News (@SkyNews) October 29, 2024
Read more🔗https://t.co/3pdQTNNeED
Въпреки че и двете компании настояват, че са независими от китайското правителство, САЩ възнамеряват да забранят TikTok през януари 2025 г., освен ако ByteDance не го продаде.
Въпреки че е изправена пред този силен натиск в САЩ, глобалната печалба на ByteDance се е увеличила с 60% през миналата година, което е довело до увеличаване на личното състояние на Джан Имин.
„Джан Имин е 18-ият нов номер едно, който имаме в Китай само за 26 години. Руперт Хугеверф. За сравнение, в САЩ има само четирима номер едно: Бил Гейтс, Уорън Бъфет, Джеф Безос и Илон Мъск. Това дава представа за динамиката на китайската икономика“, каза ръководителят на Hurun.
Съдбата на технологиите
TikTok founder becomes China’s richest man via @matookerepublic https://t.co/VdT9Bpo1To pic.twitter.com/XebinGQNDl
— Matooke Republic (@matookerepublic) October 30, 2024
Г-н Джан не е единственият представител на огромния китайски технологичен сектор в списъка.
Пони Ма, шефът на технологичния конгломерат Tencent, е трети в списъка с лично богатство, оценявано на 44,4 млрд. паунда.
Но тяхното състояние не се обяснява само с успехите на компаниите им - съперниците им са спечелили по-малко през годината, в която китайската икономика се забави.
Всъщност само около 30 % от хората в списъка са увеличили нетното си състояние - останалите са отбелязали спад.
„Списъкът на китайските богаташи на Hurun се свива за безпрецедентна трета поредна година, тъй като китайската икономика и фондовите пазари преживяха трудна година“, казва г-н Хугеверф.
„Броят на лицата в списъка е намалял с 12 % през изминалата година до малко под 1100 лица и с 25 % спрямо най-високата точка през 2021 г.“, казва още той.
Той заяви, че данните показват, че годината е била добра за производителите на смартфони като Xiaomi, докато пазарът на зелена енергия се е спънал.
„Производителите на соларни панели, литиеви батерии и електрически превозни средства имаха трудна година, тъй като конкуренцията се засили, което доведе до пренасищане, а заплахата от мита увеличи несигурността. Богатството на производителите на соларни панели спадна с цели 80% спрямо пика през 2021 г., а на производителите на батерии и електрически превозни средства - съответно с половин и една четвърт“, каза той.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!