Ф инансовата и дигитална грамотност са сред най-важните умения, които ще подготвят децата ни за бъдещето. Една от водещите банки у нас – Пощенска банка, приема като своя кауза ограмотяването по тези теми и влага сериозни усилия и ресурси в различни инициативи
„Повишаването на финансовата грамотност на младите хора е инвестиция в бъдещето на всички нас и мисия, която ни сплотява. Зад каузата застава целият ни екип - както чрез лична ангажираност на служителите, така и чрез партньорства – с училища, университети, неправителствени организации и институции. Вярваме, че само заедно можем да подобрим средата като цяло и да помогнем на повече млади хора да имат финансова грамотност, която ще им позволи по-добър живот, личностно и професионално развитие”, казва Йорданка Костова, директор „Управление на таланти и работодателски бранд”.
За изпълнението на целта си Пощенска банка си партнира с Junior Achievement Bulgaria - водеща организация в предоставянето на иновативно и модерно образование. Заедно двете институции правят финансите не само разбираеми и достъпни, но и интересни.
„Една от важните ни съвместни инициативи е новаторската стажантска програма, която включва млади хора в разработването на учебни материали и програми. Имах удоволствието да бъда ментор на трима изключителни младежи. Те, с помощта на експерти на Пощенска банка и Junior Achievement Bulgaria, правят финансовите теми по-достъпни за учениците”, казва Десислава Господинова, началник отдел „Развитие на служители и Работодателски бранд”.
Един от младежите, които работят по програмата, е стажантът Мартин Станоев. Споделя, че той и колегите му правят атрактивни теми като „Инвестиране“, „Бюджетиране“ и „Кредитиране“. „Забелязвам, че нашето поколение все повече осъзнава колко важна е финансовата грамотност, но често не сме внимателни при онлайн пазаруването”, признава Мартин. И допълва, че в този посока са му били много полезни срещите с Яна Борисова, ръководител на секция „Анализи и контрол на качеството” в отдел „Дигитално банкиране” в Пощенска банка.
„Участвам в развитието на дигиталните канали, които включват интернет и мобилно банкиране, дигитален портфейл и зони за експресно банкиране. С Мартин и останалите стажанти обсъждахме как младите да управляват финансите си сигурно онлайн. Новите поколения са на „ти“ с технологиите, но нашата роля като експерти е да им помагаме да ги използват безопасно, както и да се възползват от предимствата им. Например, чрез дигиталните портфейли и мобилното банкиране те могат бързо и лесно да плащат с мобилен телефон и да създават важни навици за проследяване и ефективно управление на финансите си”, казва Яна Борисова.
В образованието също е важно учителите и учениците да имат достъп до модерно дигитално обучение. В тази посока Пощенска банка си партнира активно с „Училищна Телерик Академия“, като подкрепя техните безплатни школи по дигитални науки и безплатния достъп на близо 300 училища в цяла България до платформата Буки.bg с готови образователни програми.
Своята кауза банката се старае да популяризира възможно най-много с помощта и различни образователни институции в цялата страна. „Заедно с колеги непрекъснато гостуваме в училища и университети, за да покажем на младежите колко е важно да си финансово грамотен още от ранна възраст Включваме се и в събития като „Гордея се с труда на моите родители” и „Седмица на парите”, като с най-малките си говорим за това откъде идват парите, кой и защо ги е измислил, кой ги слага в банкомата, може ли всеки да печата пари и имат ли край.“, обобщава Светослава Куртева, началник отдел „Обучение и управление на представянето”.
„Говорим с учениците и студентите на достъпен език за финансите – за личния бюджет, разликата между приходи и разходи, как правилно да използват банковите продукти. Защото знаем, че ако имат умението финансова грамотност – децата ще се оправят навсякъде”, обяснява Каролина Русева, мениджър „Младежки сегмент“.
„Стремежът ни е не само да им дадем необходими и полезни знания за финансите, но и да ги подготвяме за успешна кариера и живот. За учениците от Националната търговско-банкова гимназия, например организираме практикантска програма с реални казуси, лекции и семинари, в които участват колеги от банката.“, допълва Йорданка Димитрова, зам. началник отдел „Развитие на служители и Работодателски бранд“
В това, че финансовата грамотност не е просто теоретично знание, а умение, приложимо и ценно в реалния живот, е убедена и Анита Янкова, директор „Стратегия Корпоративен бизнес, Европейски програми и оперативно обслужване“, която разказва за ролята си на преподавател. „Преподавам финансови дисциплини повече от 15 години, защото вярвам, че разбирането на финансите е ключово житейско умение. Финансовата грамотност дава сигурност, отваря нови възможности и ни помага да взимаме информирани решения. Винаги показвам на студентите как концепциите работят извън учебника, с примери и казуси от реалността. Гордея се, че заедно с над 20 колеги, имаме възможност да преподаваме на магистри в Стопанския факултет по ливния на стратегическото партньорство на Пощенска банка със Софийския университет ”, споделя Янкова.
Хората в екипа на Пощенска банка вярват, че да научат младите да разбират стойността на парите е истинско богатство. Самите служители споделят, че да се учат от младите, за тях е още по-безценно и полезно в днешния дигитален свят, в който новите поколения са на „ти“ с технологиите. За младежите остава само да обединят силата на дигиталната и финансовата грамотност.