Как можем да санираме жилището си
Министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова връчи в Шумен чекове за спечелени проекти по на 25 кметове на общини. По проекта "Подкрепа за деинституционализация на социални институции, предлагащи услуги на деца в риск" ще бъдат изградени 133 центъра за настаняване от семеен тип и 27 защитени жилища на територията на 62 общини.   
Източник: Илиян Илиев / БГНЕС

63 милиона лева дава Европейският съюз за саниране на жилищни блокове в големите градове на страната.

Парите са осигурени по започналия неотдавна проект "Подкрепа за енергийна ефективност в многофамислни жилищни сгради" на оперативната програма "Регионално развитие".

Условията и начините за кандидатстване бяха представени от министър Лиляна Павлова на среща с кметове в Шумен.

Средствата ще стигнат за санирането на жилищата на около 2000 домакинства. Половината сума се предоставя безвъзмездно по програмата, останалите пари са от собствениците. Еврлопейската програма осигурява и предварителното енергийно обследване на сградата.

Могат да кандидатстват само регистрирани сдружения на собствениците.

"Изчисленията показват, че санирането на средно голямо жилище от 75 кв.м излиза около 10 хиляди лв. В него влиза подмяната на дограми, изолация на стените, както и смяна на електро- и ВиК инсталациите, където е необходимо, но до входа на апартамента. Сумата за плащане от собственика остава 5 хил.лв, която ние предлагаме да вземе чрез нисколихвен заем", обясни министър Лиляна Павлова. За целта вече е създаден специален фонд.

На срещата с кметовете бе обсъдена възможността собствениците на сгради да бъдат допълнително стимулирани, като общините вземат решение за опрощаване на данък сгради за някакъв период от време.

"Примерът на Шумен е много добър. Кметът информира, че общината ще предостави финансирането на общите части, а местната "Топлофикация" ще поеме 20% от средствата, които трябва да платят собствениците. Важно е да се види и на документи дали това ще стане", каза Павлова.

Собствениците на жилища, които вече са санирани, няма да плащат колкото останалите, а само боята, за да е еднаква цялата фасада.

Министър Павлова призна, че съществува проблем, ако някой апартамент не пожелае да се включи в проекта, но според нея има два варианта за решаването му - или останалите собственици да поемат финансирането на частта на отказалия се, или да се вземе решение с 67% от гласовете в етажната собственост и после парите да се търсят по съдебен път.

"По принудителния начин на мен обаче изобщо не ми се иска да вървим", каза министър Павлова.

Одобрението ще става на принципа "който пръв кандидатства, той печели" и, според нея, това е един от стимулите за гражданите, тъй като безвъзмездното съфинансиране за следващия програмен период няма да е 50%, а по-малко.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
8 навика на италианците, които ги поддържат в страхотна форма

8 навика на италианците, които ги поддържат в страхотна форма

Любопитно Преди 14 минути

Как италианците се поддържат в добра форма може да прочетете в следващите редове

Ядрените преговори в Пекин: Какво следва за Иран

Ядрените преговори в Пекин: Какво следва за Иран

Свят Преди 40 минути

Иранският президент заяви, че няма да преговаря със САЩ, докато е "заплашван"

OpenAI поиска САЩ да забранят китайски конкурент

OpenAI поиска САЩ да забранят китайски конкурент

Технологии Преди 1 час

Компанията предлага и алгоритмите да имат достъп до платено съдържание

Ресорната комисия прие на второ четене бюджета

Ресорната комисия прие на второ четене бюджета

България Преди 8 часа

Близо 38 000 поправки в закона, подготвени от "Възраждане", отпаднаха

Зеленски: Путин се подготвя да откаже на Тръмп

Зеленски: Путин се подготвя да откаже на Тръмп

Свят Преди 8 часа

Зеленски: Поредната руска манипулация

Мицкоски с нов ултиматум към България

Мицкоски с нов ултиматум към България

Свят Преди 9 часа

Мицкоски: Нямам намерение да целувам химикалки, да се усмихвам, докато ме обиждат, унижават и омаловажават

Тръмп: Ако Путин не се съгласи, това ще бъде много разочароващ момент за света

Тръмп: Ако Путин не се съгласи, това ще бъде много разочароващ момент за света

Свят Преди 9 часа

Тръмп заяви пред Рюте, че САЩ ще анексират на Гренландия

Полицията издирва жена от Бургас

Полицията издирва жена от Бургас

България Преди 9 часа

Тя е изчезнала на 10 март

Запечатаха офиса на асистент на български евродепутати

Запечатаха офиса на асистент на български евродепутати

Свят Преди 9 часа

Днес полицията обискира 21 адреса в Брюксел, Фландрия, Валония и Португалия

Русия въведе нови санкции срещу Европейския съюз

Русия въведе нови санкции срещу Европейския съюз

Свят Преди 10 часа

Списъкът включва и представители на европейски структури и държавни органи

ЦИК обяви имената на новите депутати

ЦИК обяви имената на новите депутати

България Преди 11 часа

Ето какво ще е разпределението на силите в парламента

Еврогрупата насърчава България да въведе еврото

Еврогрупата насърчава България да въведе еврото

България Преди 11 часа

Донахю: България напредва по плана си за въвеждане на еврото през 2026 г.

Ивелин Михайлов пред NOVA: „Величие” е 100% опозиция в парламента

Ивелин Михайлов пред NOVA: „Величие” е 100% опозиция в парламента

България Преди 12 часа

Той даде заявка, че ще бъде депутат

Путин: Съгласни сме с предложенията за спиране на военните действия, но...

Путин: Съгласни сме с предложенията за спиране на военните действия, но...

Свят Преди 12 часа

Това заяви руският президент Владимир Путин на пресконференция след преговорите с беларуския си колега Александър Лукашенко

Почина езиковедът проф. Венче Попова

Почина езиковедът проф. Венче Попова

България Преди 13 часа

Проф. Попова е дългогодишен директор на Летния семинар по български език, литература и култура към Софийския университет

Политически реакции за решението на Конституционния съд

Политически реакции за решението на Конституционния съд

България Преди 13 часа

Ето как реагираха политиците на решението, че е незаконен изборът на 16 народни представители