О чаква се цената на природния газ за следващото тримесечие да бъде с 13,65% по-ниска. Това каза председателят на Комисията за енергийно и водно регулиране Иван Иванов пред журналисти, цитиран от Агенция "Фокус".
„Считам, че природният газ ще поевтинее с общо 30% за годината. Предварителните разчети на „Булгаргаз” показват, че цената на природния газ за следващото тримесечие би трябвало да бъде с 13, 65% по-ниска”, заяви той.
По думите му хода на движение на котировките на суровия петрол в последните 10 дни показва, че този процент може да бъде дори и по-голям.
От думите на Иванов стана ясно, че това би трябвало да доведе до поевтиняване на парното и топлата вода преди отоплителния сезон, но отказа да се ангажира с прогноза.
70% от природния газ се използва от топлофикациите и затова той е от значение за цената на топлата вода и парното.
"Няма пряка зависимост на единия процент с другия процент, тъй като природният газ е суровина – както цената на въглищата, така и нейното изменение няма пряко отношение в същия процент върху цената на електрическата енергия, произвеждана от ТЕЦ-овете", обясни Иванов.
"Същото се касае и за цената на природния газ и следващото оттам високоефективно производство на електроенергия от тези топлофикационни заводски централи, които работят на природен газ, защото за тях ще има значение цената на природния газ, както и за произвежданата топлинна енергия. Към момента не мога да ви отговоря нищо повече", категоричен бе той.
По думите му ценовото решение с предложение за намаление от „Булгаргаз” ще бъде разгледано от Комисията след 10 септември, а окончателното решение ще стане ясно на 30 септември.
Междувременно Иван Иванов обяви, че КЕВР е одобрила споразумението между НЕК и "Контур Глобал Марица Изток 3".
„На закрито заседание по-рано през деня Комисията одобри подписаното на 14 август тази година споразумение между "Контур Глобал Марица Изток 3" и Националната електрическа компания за изменение на споразумението за изкупуване на електроенергия“, обяви той.
Иванов обясни, че това е едно от условията споразумението да влезе в сила.
„По този начин Комисията изпълни своя ангажимент по отношение и на двете споразумения с двете централи в Маришкия басейн. Оттук насетне ще бъде обявен търг чрез официалния вестник на ЕС за намиране на банка-кредитор, която да осигури на НЕК средствата, необходими за финализиране на споразумението и за влизането му в сила“, добави той.
До 27 август Българският енергиен холдинг (БЕХ) трябваше да подготви документите във връзка с обявата на обществена поръчка за избор на банка или банки, които да осигурят кредит от около 1 млрд. лева на НЕК. Сумата е необходима, за да може Националната електрическа компания да плати дълговете си към "AES Гълъбово Марица Изток 1" и "Контур Глобал Марица Изток 3", за да влязат в сила новите условия на договорите с двете централи.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!