И нститутът за пазарна икономика (ИПИ) е направил списък с 90 мерки за икономически растеж, които целят "рестартиране на реформите и изваждането на България от летаргията през последните години".
Сред 90-те предложения са създаване на специализирани съдилища, въвеждане на електронни услуги с център потребителят, а не администрацията.
Предлага се платено обучение само за специалности, които се търсят на пазара на труда и за които няма кандидати; както и въвеждане на ваучерна система при финансирането на начално, основно и средно образование.
Премахване на минималната работна заплата и минималните осигурителни доходи също са в списъка на предложения за "смели" реформи.
От ИПИ искат и отменяне на правомощието на министъра на труда и социалната политика да разпростира административно колективни трудови договори над всички предприятия в даден сектор.
Мястото на България в международните индекси
На пресконференция в БТА експерти от Института за пазарна икономика и от Фондация за свободата "Фридрих Науман" представиха преглед на международните индекси за годината и мястото на България в тях. Анализът на резултатите се прави за шеста поредна година.
В пресконференцията участваха изпълнителният директор на Института за пазарна икономика (ИПИ) Светла Костадинова, Зорница Славова и Калоян Стайков от ИПИ, Даниел Кадик от Фондация за свободата "Фридрих Науман".
България има нужда от смели реформи, при застой перспективите за бъдещето на страната не са оптимистични и няма шанс да станем по-богати, единодушни са икономистите.
Представянето на страната ни за пореден път демонстрира липсата на осезаем напредък в подобряването на икономическата среда, повишаването на ефективността на публичните услуги, ограничаването на корупцията и като цяло в подобряването на условията за живот и бизнес в страната, посочи Светла Костадинова.
В изданието тази година са включени седем индекса - човешко развитие, правене на бизнес, индекс за глобална конкурентоспособност, възприятие на корупцията, икономическа свобода по Фрейзър и по Херитидж, както и PISA.
Резултатът на България спрямо останалите страни членки на ЕС показва разнопосочно представяне - в отделни класации страната се представя добре, но в други изостава значително.
Със слаби резултати (40-60%от максималния възможен резултат) страната ни се класира в индекса за възприятие на корупцията - оценката на България е под половината от максималната и далеч от тази на първенците - Дания и Нова Зеландия.
Посредствени са резултати при индексите за конкурентоспособност, икономическа свобода ("Херитидж") и условия за правене на бизнес, но те класират България по-близо до първенците както в ЕС (Швейцария, Ирландия и Дания), така и в света.
Добри са резултати (71-80% от най-доброто представяне) - в индексите за икономическа свобода ("Фрейзър") и човешко развитие. България се представя добре в тези индекси, като оценката u е около три четвърти от максималната и относително близо до тази на водещите страни в ЕС - Финландия и Холандия, посочиха експертите.
По думите на Светла Костадинова резултатите не са обнадеждаващи, защото България никога не е прескачала по 10-12 места в международните индекси, както го правят някои други европейски държави, не е била и в списъка на "Топ 3" по реформи и най-вероятно нямаме шанс и "през следващите няколко години да се наредим сред смелите".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!