Консорциумът "Набуко" (nabucco-pipeline.com) планира да започне строежа на газопровода през 2013 г., а първите газови доставки да започнат четири години по-късно, заяви изпълнителният директор на проектната компания Райнхард Мичек, който представи актуализирания график за проекта.
Той уточни, че преразгледаното трасе на проекта е с 550 км по-дълго от предвиденото в началото и че не вижда никакви причини да се намалява предвидения капацитет на съоръжението.
Промяната е в съответствие с графика на доставките на природен газ в Каспийския регион и региона на Близкия Изток, според изискванията на потенциалните доставчици.
Досега се предвиждаше първите количества газ - около 18 млрд. куб. метра, да тръгнат през 2015 г.
Проектът "Набуко", продължава да е актуален, както и нуждите на клиентите му, заяви Мичек.
"Набуко" има за цел да доставя каспийски газ за Европа, заобикаляйки Русия през Азербайджан, Грузия, Турция, България, Румъния и Австрия.
Проектът се подкрепя от Европейския съюз, но всяка стратегическа промяна изисква одобрението на шестимата акционери.
Участници в проекта с равни дялове по 16,67% са австрийската О Ем Ви (OMV), унгарската МОЛ (MOL), българската Булгаргаз, румънската Трансгаз (Transgaz), турската Боташ (Botas) и германската Ер Ве Е (RWE).
Преговорите по осигуряване на доставките се водят от акционерите, но също и от трети страни, като търговци на газ от Турция и Европа, които действат автономно.
"Набуко Газ Пайплайн Интернешънъл" e отговорна за инфраструктурното изграждане на проекта, съобщават още от компанията.
Запасите от природен газ в страните от ЕС достигат 17,67 трилиона куб. метра,
пише днес "Файненшъл таймс", като се позовава на последни данни от доклада на Европейския център за безопасност на енергията и суровините, според които големите запаси позволяват на ЕС кардинално да промени структурата на европейския газов пазар, намалявайки зависимостта си от доставките на горива от Русия, Близкия изток и Северна Африка.
Като пример се посочват САЩ, които чрез въвеждане на най-нови технологии за добив на шистов газ сега изцяло задоволяват нуждите на собствената си промишленост.
Шистовият газ на ЕС може да се превърне в периода от 2015 до 2030 г. в голямо предизвикателство за традиционни износители на природен газ като Русия, отбелязват специалистите от центъра.
Те подчертават, че промишленият добив на природен газ в страните от ЕС е свързан със значителни технически и екологични трудности. По-специално сериозно препятствие може да бъде сегашното законодателство на ЕС в областта на опазването на природата, изтъкват експертите.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!