Здравната вноска остава непроменена тази година - на 8%.
Това каза вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянков на пресконференция в Министерския съвет.
Министърът посочи, че след направен анализ от екипа на финансовото ведомство е решено, че има по-добър вариант - поемане на здравните осигуровки от страна на държавните служители.
Дянков каза, че направеният анализ за това какви постъпления ще дойдат от новата мярка ще бъде представен на оперативно заседание на МС тази сряда, след което новото предложение на екипа на финансовото министерство ще бъде обсъдено на заседание на Съвета за тристранно сътрудничество следващия понеделник.
След 10 дни, в сряда следващата седмица, за гласуване в МС ще влезе новото проектопостановление за здравните вноски на държавните служители.
Тази сряда на заседание на МС ще предложа отмяна на проектопостановлението за увеличаване на здравната вноска от 8 на 10%, каза Дянков.
Трябва да има равноправност пред закона, каза Дянков в отговор на въпрос дали не се страхува от протести на държавни служители.
Държавата в момента прави осигуровки на държавните служители на 100%. Ние говорим за това
държавата да се освободи от частта "лична вноска"
и тя да стане ангажимент на държавните служители, каза зам.-министърът на финансите Владислав Горанов.
Той посочи, че предложението на МФ се отнася и за двата вида осигуровки - и за социалната осигуровка за държавното обществено осигуряване, и за здравно-осигурителната вноска.
За отделните фондове съотношението е различно, при здравното осигуряване съотношението е 60 към 40, като държавата поема частта на работодателя, посочи Горанов.
Около 150 млн. лв. ще бъде общата икономия, каза Владислав Горанов.
Той добави, че целта е изравняване на режима на осигуряване на държавите служители с режима на осигуряване на останалите граждани.
В режима на осигуряване на държавните служители влизат някои от служителите в общините, в съдебната система, в МВР, в системата на отбраната и други.
Не се водят преговори за заем с МВФ или друга финансова организация, заяви Симеон Дянков.
Той каза, че е против деблокирането на пари от фискалния резерв, защото така
автоматично ще се влезе в дефицит.
Работим с екип на Министерството на икономиката, енергетиката и туризма за разработване на мерки против кризата и този петък ще изпратим наши идеи на Съвета за тристранно сътрудничество, каза още Симеон Дянков.
Той посочи, че идеите ще бъдат обсъдени на насроченото за понеделник заседание на съвета.
Мерките ще бъдат обсъдени в парламента и на следващото заседание на МС евентуално ще бъдат приети, каза Дянков.
Голяма част от мерките ще залегнат в проектозакон за подкрепа и устойчив растеж на
българския бизнес, заяви финансовият министър.
Ще се търсят други начини да се намерят средствата, които в момента не достигат на Здравната каса, заяви по-рано пред Дарик председателят на парламентарната здравна комисия Лъчезар Иванов.
Той увери, че се влагат много усилия в спирането на изтичане на средства в сферата на здравеопазването.
Решението на Министерския съвет да увеличи от 1 април здравните вноски от 8 на 10% срещна съпротива от бизнеса и от много икономисти.
Подкрепа от работодателите получи алтернативната идея недостигът в бюджета на НЗОК да бъде покрит с личните вноски на държавните служители, предложена от Дянков.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!