България е поискала от ЕК разширено тълкуване на европейското право в областта на защитата на околната среда, така че в нашия закон да се заложи и изискване за ОВОС при даване на разрешително за проучване на шистов газ.
Това заяви министърът на околната среда и водите Нона Караджова на кръгла маса в БСК, посветена на шистовия газ.
В момента съгласно българското законодателство при даване на разрешение за проучване на шистов газ се прави само оценка за съвместимост със Закона за биологичното разнообразие.
Заради това че при технологията на проучване се използва вода, се прави и оценка за съвместимост със закона за опазване на водите, посочи Караджова.
Според нея тези две контроли са достатъчно сигурни, но въпреки това страната ни ще поиска и прилагане на ОВОС.
Засега няма постъпили в МОСВ проекти за проучвания за шистов газ, затова и не сме започнали процедури, заяви министър Караджова.
Ако някой някъде види, че има сондажи и се извършват проучвателни дейности, нека да знае, че това е незаконно, и моля да ни сигнализира, за да направим проверка, каза тя.
Караджова отбеляза, че до момента няма постъпили такива сигнали.
Представители на обществени организации, присъстващи на дискусията, обявиха, че имат данни за извършване на незаконно проучване в село Рогозино, община Генерал Тошево, и че са сигнализирали за него.
Душана Здравкова - представител на инициативен комитет, посочи, че Министерският съвет е дал разрешение за проучване, добив и концесия на шистов газ у нас, без да направи предварителна дискусия с обществото.
Министър Караджова отбеляза, че се дава принципно разрешение, но при всички концесионни договори е задължително извършването на проучвателни процедури с необходимите оценки за безопасност според българското законодателство.
Досега не е постъпвал сигнал за Рогозино, ще направим проверка какво се случва там, заяви Караджова.
Все още не са приключили преговорите с "Шеврон"
за подписване на договор за проучване на шистов газ, коментира министърът на икономиката Трайчо Трайков.
Проучванията за наличие на шистов газ са първата крачка, която може да доведе до енергийна независимост на страната, каза още той. В условията на криза е още по-важно да проучим всички резерви, с които разполагаме, добави министърът.
Според Трайков, ако бъде доказано, че е икономически обоснован добивът на шистов газ, то това ще е вариант за диверсификация на енергийните източници, ще се разкрият нови работни места и ще получат нов тласък традиционно силни отрасли в българската икономика като химическата промишленост например, които са обвързани с цените на енергоресурсите.
В момента среднопретеглената цена на природния газ от внос у нас е 475 долара, а цената на газа, добит по новата технология - от шисти, в Полша е около 270 долара, а в САЩ - между 140 и 250 долара за 1000 куб. метра, посочи министърът.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!