Все повече европейски държави намаляват или замразяват учителските заплати, съобщи днес Европейската комисия.
В информацията се отчита, че България е сред малкото държави в Общността, където се наблюдава увеличаване на доходите на преподавателите с три процента за периода 2011-2012 г., макар все още учителските заплати у нас да остават сред най-ниските в ЕС.
Заради икономическата криза 16 европейски държави намалиха или замразиха учителските заплати, уточнява ЕК.
По данни от оповестения днес доклад най-засегнати от бюджетните ограничения и мерките за икономии са учителите в Ирландия, Гърция, Испания, Португалия и Словения.
Учителските заплати в Кипър, Естония, Франция, Унгария, Италия, Латвия, Литва, Великобритания, Хърватия и Лихтенщайн са намалели слабо или са останали непроменени.
В Чехия, Полша, Словакия и Исландия учителските заплати растат от средата на 2010 г. насам, а заплащането в Румъния почти се е изравнило със заплатите от времето преди кризата.
Докладът показва, че от средата на 2010 г. насам икономическата криза се е отразила неблагоприятно върху заплащането на учителите.
Все повече държави намаляват заплатите и възнаграждения за неработни дни или премиите. В Гърция основните заплати на учителите са намалени с 30 на сто и не се изплащат допълнителни възнаграждения за Коледа и Великден.
В Ирландия заплатите на новоназначените учители са намалени с 13% през 2011 г., а възнаграждението на учителите, назначени след 31 януари тази година, е намаляло с още 20%, тъй като са премахнати възнагражденията за квалификация.
В Испания заплатите на учителите и на другите служители в обществения сектор са намалени с около 5% през 2010 г. и оттогава не са съобразявани с инфлацията. Подобни мерки са въведени и в Португалия, отбелязва ЕК.
В Европа максималното възнаграждение на най-опитните учители обикновено се равнява на две минимални заплати за новопостъпващи преподаватели. Учителските организации се опасяват, че е възможно младите хора да загърбят професията, защото за да се достигне този максимален размер, са необходими средно 15-25 години стаж.
Въпреки че учителските заплати при постъпване на работа не са особено привлекателни, в много европейски държави повечето учители се доближават до официалния максимален размер на заплащане в сектора, като се вземат предвид възнагражденията за допълнителни отговорности или извънреден труд.
Например в Латвия нетното им възнаграждение е почти два пъти по-голямо от максималната основна заплата. В Дания, Литва, Полша, Словакия, Финландия, Англия и Уелс нетното възнаграждение също надвишава максималната основна заплата, след като се начислят и добавките.
До известна степен това може да се обясни с факта, че относително голям дял от учителите са в по-напреднала възраст. В някои държави няма достатъчно учители и съществуват опасения заради застаряването на преподавателите.
Независимо от твърденията на всички държави, че си поставят като основен приоритет повишаването на постиженията на учениците и студентите, едва половината от проучените в доклада страни предоставят на учителите допълнителни възнаграждения за добри преподавателски резултати или високи резултати на учениците (България, Чехия, Дания, Естония, Гърция, Латвия, Унгария, Австрия, Полша, Румъния, Словения, Финландия, Швеция, Великобритания - Англия, Уелс и Северна Ирландия, както и Турция).
В годишния доклад е направен сравнителен преглед на заплатите в 32 европейски държави (страните от ЕС, а също в Норвегия, Исландия, Лихтенщайн, Хърватия и Турция).
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!