С 59 гласа "против" и 41 гласа "за" Сенатът на Конгреса на САЩ отхвърли приетия от контролираната от републиканците Камара на представителите на Конгреса на САЩ закон, с който таванът на държавния дълг се увеличава с 900 млрд. долара за период от около шест месеца, предаде Ройтерс.
Това развитие се очакваше, посочва агенцията.
Законът на републиканците "пристигна мъртъв в Сената", обяви говорителят на Белия дом Джей Карни.
"След като още едно политическо упражнение вече е след нас, и като се има предвид, че времето изтича, двете камари на Конгреса трябва да се заемат сериозно с постигането на компромис, с който да се избегне опасността от дефолт и да се поставят основите на балансирано намаление на дефицита", подчертал Карни пред журналисти.
Според Ройтерс Сенатът, контролиран от демократите, ще одобри свой вариант на закона за повишаване на тавана на държавния дълг, предложен от сенатора Хари Райд.
Този вариант предвижда дългосрочно увеличаване на кредитния таван с 2,5 трилиона долара и намаляване на разходите с 2,2 трилиона долара.
"Президентът призовава
демократите и републиканците в Сената да намерят основата за компромисен план,
който да получи одобрението и на двете партии при гласуване в Камарата на представителите - план, който президентът да подпише още във вторник", подчертал Райд.
Предложеният от камарата на представителите закон бе приет с 218 гласа "за" и 210 гласа "против", като за него не гласува нито един от демократите.
Този вариант предвижда федералните разходи през следващите десет години да бъдат намалени с 917 млрд. долара.
През януари - според приетия от Камарата закон - трябва да бъде одобрено ново увеличение на тавана на държавния дълг.
Според Белия дом двуетапният план на републиканците ще удължи периода на несигурност около финансите на страната с половин година, което може да предизвика намаляване на кредитния рейтинг на страната и повишаване на лихвите върху потребителските и корпоративните кредити.
Крайният срок за приемане на закон за увеличаване на тавана на държавния дълг е вторник, посочва ДПА.
Ако не бъде постигнато споразумение за параметрите на повишаването на тавана на държавния дълг,
САЩ ще изпаднат в състояние, в което няма да могат да обслужват задълженията си
по вече емитираните дългови книжа, което според ДПА не се е случвало практически никога в историята на страната.
От ствоя страна рейтинговата агенция Мудис кометира, че Вероятността САЩ да запазят безупречния рейтинг "Ааа" на държавния си дълг е над 50 на сто, но прогнозата към него може да се промени на отрицателна.
Според Мудис, дори ако сегашният таван на държавния дълг от 14,3 трилиона долара не бъде повишен до вторник, когато изтича крайният срок за приемане на закон, който да разреши на администрацията да емитира нов дълг, за да може да продължи да обслужва плащанията си, САЩ ще определят плащането на лихвата върху дълговете и
по този начин ще избегне състоянието на дефолт,
т.е. невъзможност да бъдат обслужвани задълженията, посочва Ройтерс.
Тази оценка бе посрещната като потвърждение на прогнозите на множество експерти, че липсата на напредък в преговорите за повишаване на горната граница на държавния дълг няма да окаже мигновено влияние върху кредитния рейтинг на САЩ.
В средносрочна перспектива обаче този рейтинг може да бъде понижен, ако Белият дом и Конгресът не постигнат споразумение за държавния дълг и за съкращаване на огромния бюджетен дефицит, посочва АФП.
Евентуалното намаляване на кредитния рейтинг на държавния дълг на САЩ ще предизвика шок във финансовата система, посочва Ройтерс.
САЩ поддържат сегашния си рейтинг вече близо столетие, а това от своя страна позволява дълговите книжа да се търгуват при минимална лихва.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!