Нужна е нова "подстрижка" на гръцкия дълг преди да продължи финансирането на страната, заявява изпълнителният директор на Международния валутен фонд (МВФ) Кристин Лагард в интервю за агенция "Блумбърг", цитирано от гръцките електронни медии.
Радио "Скай" отбелязва, че за първи път ръководителката на фонда се изказва публично за ново намаляване на гръцкия дълг.
Лагард смята, че на Гърция трябва да се даде повече време, за да постигне бюджетните си цели. Тя изказва становище, че бюджетните и структурни мерки са само част от разговорите, които се водят с гръцкото правителство, и допълва, че е нужно отново да бъде обсъдено както финансирането на Гърция, така и дългът на страната, тъй като според нея тези въпроси са еднакво важни.
Пред "Блумбърг" Кристин Лагард, която доскоро бе една от строгите критици на Гърция във връзка с напредъка й при преодоляване на дълговата криза, изказва задоволство от постигнатото от Атина.
Има добри индикации, че гръцкото правителство е близо до постигане на първичен бюджетен излишък (бюджета без разходите по обслужване на лихви по дълга) и че се забелязва напредък по отношение на конкурентноспособността, казва Лагард пред агенцията.
За нова, втора поред за тази година "подстрижка" на гръцкия дълг,
за която открито призова и Лагард, се заговори преди няколко месеца.
Според западни издания Атина също желае ново орязване на дълга. Става дума за отписване на задължения по първия спасителен пакет за Гърция в размер на 110 млрд. евро, договорен през 2010 г., когато страните от еврозоната, Европейската централна банка и МВФ се договориха за тази помощ чрез двустранни заеми.
ЕЦБ засега отхвърля сценария за нова "подстрижка".
МВФ и ЕЦБ не искат да поемат загуби, а ако има ново отписване на гръцкия дълг, това ще означава, че цялата тежест ще се прехвърли върху правителствата в еврозоната,
Ако бъде договорено ново преструктуриране на гръцкия дълг, то ще бъде втората поредна "подстрижка", след като по-рано тази година банки и инвестиционни фондове се съгласиха да отпишат 100 млрд. евро от дълга на Гърция, заличавайки по този начин близо 70% от номиналната стойност на притежаваните от тях предишни облигации.
Сделката от началото на годината бе първата по рода си, която задължава и частни финансови институции да отпишат дълг на държава от еврозоната. Тя бе необходимо условие, за да може Тройката кредитори да отпусне втория спасителен пакет в размер на 130 млрд. евро за Гърция.
Само въздухът в Гърция остава необложен,
тъй като властите в южната ни съседка готвят истинско "данъчно нашествие" над всички видове недвижимости, съобщават медиите в Атина.
Разработваният от финансовото министерство план за промени в данъчното облагане предвижда единен данък да бъде въведен за жилища, офиси, терени и даже земеделски земи.
В. "Имерисия" алармира, че данъци ще плащат и фермерите в зависимост от размера на обработваните от тях селскостопански площи.
Целта е новият данък, който ще замени извънредната такса върху имотите, плащана сега от гърците със сметките им за ток и данъка за недвижимото имущество, да вкара в хазната три милиарда евро, т.е. колкото носели досега двата данъка, взети заедно.
Във връзка с това се обмисля да се въведе и необлагаем праг, който да важи само за едно жилище на стойност до 100 или 150 хил. евро и с размери от 80 до 100 кв.м. Над тези стойности всичко ще се облага.
Законопроектът с промените в данъците за недвижимостите се очаква да влезе в парламента през ноември.
Безработицата в Гърция расте неспирно,
като през юли тази година е нараснала до 25,1% спрямо 17,8% през същия месец на миналата година и 24,8% през юни 2012 г., съобщава в електронното си издание гръцкият в. "Етнос".
Само за един месец в южната съседка са "изчезнали" над 45 хил. работни места, а безработните са достигнали 1 261 604 души. През юли тази година заетите са наброявали 3 763 142 души, а икономически неактивното население в страната е възлизало на 3 356 276 души.
Безработните са се увеличили с 377 991 души в сравнение с юли 2011 г.и с 23 255 души в сравнение с юни 2012 г.Икономически неактивното население, т.е. хората, които не работят, нито пък търсят работа, са намалели през юли с 2 236 души в сравнение с юли 2011 г. и с 3 406 души в сравнение с юни 2012 г.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!