Шефовете на най-големите финансови институции в света приеха нови - за първи път задължителни, глобални правила за укрепване на банките и намаляване на прекомерните рискове с цел да не се допусне нова криза.
Съветът на управляващите на Базелския комитет по банков надзор, създаден към Банката за международни плащания (БМП) в Базел, одобри късно снощи основните параметри на новото международно споразумение за банковото регулиране, известно като Базел-3.
По-специално бе решено действащите в момента нормативни разпоредби за необходимия собствен капитал на банките да бъдат повишени над три пъти, като освен това банките трябва да създадат допълнителни антикризисни резерви.
Нещо повече, за първи път тези норми стават задължителни, а няма да бъдат препоръчителни, както досега, като ще трябва да бъдат включени в националните банкови закони на страните участнички в Базелския комитет.
Поетапното повишаване на нормативите ще започне през 2013 г., а целият процес на въвеждане на промените трябва да приключи до 1 януари 2019 г.
Тези реформи, които ще въведат и нови норми за ликвидностите, "ще бъдат представени на срещата на ръководителите на Г-20 през ноември в Сеул", уточнява БМП в комюнике, цитирано от Франс прес.
Минималното съотношение на "твърдото ядро" на собствените фондове на банките, един от най-важните показатели, който позволява да се измери финансовата стабилност на финансовите институции, ще бъде повишен от сегашните 2 процента до 4,5 на сто от активите до 2015 година.
Участнички в Базелския комитет за международно банково регулиране, който е създаден през 1974 година, са 27 страни в света, сред които са членките на Г-20.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!