Р азликите в стандарта на живот у нас са потресаващи, като само на 100 км разстояние разликата в доходите става двойна.
Във всяка трета област в България хората получават доход, който е под минималната работна заплата, обобщава данни от изследване в репортаж Нова ТВ.
Въпреки това, основен извод от проучването е, че страната ни постепенно се възстановява от икономическата криза, макар и не навсякъде.
В девет области м.г. година хората са взимали средно под минималната работна заплата на месец.
Ако например в София през 2104 г.
средно месечно доходите са били близо 574 лева, в Пазарджик сумата е два пъти по-ниска - 298 лева.
В дъното на статистиката е Силистра с 274 лева средномесечен доход.
Според анализа 2014 г. е най-силната по отношение на пазара на труда от началото на десетилетието. В четири области обаче заетите са под 40%, а прогнозите са за влошаване.
Абсолютен рекордьор е Варна, където за първи път след кризата работещите ще надскочат 200 000. Само в една от фирмите през миналата година са назначени около 40 души.
От началото на тази година все по-малко хора успяват да намерят работа
Очаква се тенденцията да се задълбочи през 2016 г. Причината е, че държавата е отделила 73 млн. лева за наемане на безработни.
Притесненията са, че парите са колкото миналата година, но минималната заплата ще расте. По този начин заделените средства ще стигнат за наемането на по-малко безработни.
Приоритет ще са трайно безработните
Пари ще бъдат насочени и към младежите, тъй като са търсени от бизнеса.
Средства ще има и за хората в предпенсионна възраст, но по колко и за кого от министерството на финансите засега отказват да кажат.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!