Европейският съюз ще трябва да може да мине и без тройката, създадена с Международния валутен фонд (МВФ), в случай на нов спасителен план за страна от еврозоната.
Това заяви заместник-председателят на Еврокомисията и еврокомисар по правосъдието Вивиан Рединг, цитирана от Франс прес.
Ние, европейците, ще трябва да сме в състояние да решаваме сами проблемите си", каза Рединг.
Думите ѝ са в унисон с неотдавнашните изявления на председателя на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу.
На 13 юни Барозу каза, че европейските институции са в състояние да прилагат сами евентуални нови програми за финансова подкрепа на страни от еврозоната.
Не става въпрос обаче да се променя съставът на Тройката (тя обединява Европейската комисия, Европейската централна банка и МВФ) в програмите, които вече се изпълняват за Гърция, Ирландия, Португалия и Кипър, подчерта Барозу.
Такава е и позицията, която отстоява Европейската комисия, уточни за АФП информиран източник.
Бъдещето на Тройката е под въпрос, особено след станалите очевидни разногласия между МВФ и ЕС
В доклад Фондът разкритикува действията на ЕС спрямо Гърция, а еврокомисарят по икономическите и валутните въпроси Оли Рен определи тези упреци като "неверни и несправедливи".
Рен и управляващият директор на МВФ Кристин Лагард се опитаха да омаловажат тези разногласия.
В началото на юли Рен каза, че ставало дума за "буря в чаша с вода" на обща пресконференция с Лагард.
Тя пък окачестви връзката между МВФ и ЕС като "приятелска и стабилна", макар че Тройката е понятие, което трябвало постоянно да се изпълва с нов смисъл, по думите й.
Още новини за икономика на Pariteni.bg
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!