Гърция не заслужава да получи "празни чекове" от партньорите си в Европейския съюз (ЕС), за да преодолее бюджетната си криза, заяви днес германският външен министър Гидо Вестервеле.
Изказването му идва ден, след като южната ни съседка прие плана за нови бюджетни ограничения на стойност 4,8 млрд. евро, за да отговори на изискванията на ЕС за стабилизиране на държавните си финанси.
"Гърция трябва сама да си напише домашното, друг начин няма. Програмата, представена от Атина, е много амбициозна, но тя трябва да бъде изпълнена. Аз не съм готов да издам "празен чек", каза Вестервеле в Кордоба, където участва в неформална среща на министрите на външните работи от ЕС.
През последните седмици се появиха спекулации дали Гърция се нуждае от допълнителна финансова помощ от ЕС в добавка към нейните собствени строги мерки на икономии.
Предполагаше се, че Германия като страна с най-силна икономика в ЕС вероятно ще участва с най-голям дял в евентуалната помощ, но след вчерашния си разговор с германския канцлер Ангела Меркел в Берлин гръцкият премиер Георгиос Папандреу съобщи, че Гърция не е искала финансова помощ.
В същото време председателят на гръцкия парламент Филипос Пецаникос заяви, че
в Германия се води антигръцка кампания
Някои коментари на политици са крайно негативни и дори провокативни по отношение на Гърция, казва той за сп. "Фокус", имайки предвид германските депутати, които тази седмица призоваха Гърция да продаде някои свои острови, за да покрие дълга си.
Той подчертава, че в в посолството на Гърция в Берлин много често пристигат оскърбителни писма от германски граждани и би било жалко, ако това се отрази на добрите отношения между двете държави.
Близо 350 хил. гърци живеят в Германия, изтъква Пецаникос. Самият той женен за германка.
Тази седмица германският печат, особено всекидневникът "Билд", се развихри срещу Гърция, като я обвини, че е
прекалено разточителна, корумпирана и неконкурентноспособна
Премиерът Папандреу отговори в Берлин, че корупцията не е в гените на гърците, както нацизмът не е в гените на германците.
Смятам, че има по-съзидателни решения за преодоляване на (бюджетния) дефицит отколкото продажбата на гръцките острови, изтъкна той.
На срещата вчера Меркел се опита да разведри напрежението и приветства Атина за усилията й. Тя посочи, че гърците нямат никаква нужда от финансова помощ, с което успокои германските данъкоплатци, противопоставящи се на подобна подкрепа.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!