Финансовата криза в Кипър набира скорост, а кипърската фондова борса обяви, че ще остане затворена в следващите два дни. Това означава, че тя няма да работи до вторник, тъй като понеделник е неработен ден, предаде ИТАР-ТАСС.
Ръководството на борсата поясни, че мярката е предприета във връзка с решение на централната банка на Кипър да затегне кранчето на банките в момента с цел да се предотврати изтичане на капитали от острова.
От сутринта обаче пред втората по големина кипърска банка - Народната банка, се събират хора,
за да теглят пари от банкоматите, но в тях няма пари
Въпросната банка пострада най-много от дълговата криза в Гърция.
"План Б", който кипърското правителство прие и сега обсъжда с политическите лидери, за да може страната да получи финансова помощ, предвижда Народната банка да бъде преструктурирана.
Кипър ще създаде инвестиционен фонд в рамките на европейския спасителен план, съобщи говорителят на правителството след среща, на която бяха обсъдени начините за осигуряване на 5,8 млрд. евро, искани от кредиторите.
"След предложение на президента Никос Анастасиадис беше постигнат консенсус и беше взето единно решение за създаване на солидарен инвестиционен фонд. Предложението в момента се разглежда в технически и правен план от юридическите отдели на страната", заяви Христос Стилианидис.
Кипърските ръководители
изключиха непопулярния данък върху банковите депозити,
съобщи политически представител след края на срещата им.
Въпросът с данъка не стои на масата, заяви председателят на парламента Янакис Омиру.
Евентуалното въвеждане на данък върху банковите депозити като част от спасителния план за Кипър би увеличило риска от заразяване в еврозоната, посочи днес рейтинговата агенция "Фич", предупреждавайки да не се допуска такъв "прецедент".
Не очакваме нестабилността в Кипър да се разпространи и в банковите системи на други страни, посочва "Фич" в комюнике.
За сметка на това обаче "всяка помощ, която би включвала "данък стабилност" (върху банковите депозити - бел. ред.) на практика бърка в джоба на данъкоплатците и неизбежно увеличава риска от заразяване в еврозоната", предупреждава рейтинговата агенция.
Европейската централна банка (ЕЦБ)
постави ултиматум в преговорите по плана за подпомагане на Кипър,
заплашвайки, че ще спре парите за банките на тези страни при липса на споразумение до понеделник, предаде Франс прес.
Събрали се днес на заседание, членовете на управителния съвет на ЕЦБ, решиха да осигуряват спешно ликвидност на кипърските власти само до понеделник, се посочва в комюникето на франкфурската финансова институция.
След тази дата обаче тези спешни пари "няма да могат да бъдат планирани, освен ако не бъде изработена програма ЕС/Международен валутен фонд, която да гарантира платежоспособността на засегнатите банки", допълва ЕЦБ.
ЕЦБ поддържа платежоспособността на кипърските банки чрез специална програма за Спешна помощ за ликвидност (Emergency Liquidity Assistance - ELA).
Група депутати от кипърския парламент разработват алтернативен план, ако сегашното правителство на страната съвместно с Евросъюза и Международния валутен фонд (МВФ) не съумее да приеме стабилизационна програма за острова, съобщава ИТАР-ТАСС, като се позовава на дипломатически среди в Лондон.
Планът предвиждал излизане на Кипър от еврозоната,
но едновременно с това запазване на членството на страната в ЕС. В резултат на това националната валута на острова - кипърската лира - щяла да бъде възстановена, а на кипърската Централна банка щяло да се даде възможност да изведе страната от тежката финансова и банкова криза.
Във връзка с това се препоръчва да се използва опитът на Исландия, която се оказа в състояние на дефолт в началния етап на глобалната криза през 2008 г., и която бързо се възстанови чрез умела монетарна политика.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!