В държавния бюджет на Гърция се е появил недостиг в размер на 1 милиард евро, което според премиера Андонис Самарас може да наложи въвеждането на нови мерки за строги икономии.
Това съобщи днес гръцкият вестник "Вима".
Самарас е говорил вчера на четиричасово заседание в кабинета на финансовия министър Янис Стурнарас преди очакваното другата седмица посещение на "тройката" международни кредитори (ЕС, ЕЦБ и МВФ).
След маратонското заседание правителствен представител съобщи, че всички предложения на кабинета трябва да бъдат направени до 12 април, когато ще се състои следващото заседание на Еврогрупата, на което ще се взимат решения по повод отпускането на нови траншове от кредитния пакет за Гърция.
Правителственият представител е пояснил, че последните оценки свидетелстват за наличието на "черна дупка" в бюджета за 2013 г. в размер на 1 милиард евро, което означава, че "тройката" може да поиска нови мерки за строги икономии, посочва "Вима".
Очаква се представителите на кредиторите да пристигнат в Атина на 4 април.
От 1 април гръцкият министър на финансите ще започне консултации с представители на партиите ПАСОК и Демократична левица, очаква се лидерите на партиите да разговарят и с премиера.
По време на посещението на "тройката" ще бъде преценено, дали на Гърция ще бъдат отпуснати траншове в размер на 2,8 млрд. евро (за март) и общо 6 милиарда евро за първото тримесечие на годината.
Целта на правителството е да получи зелена светлина за отпускането на тези траншове на заседанието на Еврогрупата на 12 април в Ирландия, а веднага след това на заседание на Съвета на директорите на МВФ, пише "Вима".
За да вземе Еврогрупата решение за отпускане на Атина на сумата от 2,8 милиарда евро, одобрена още на заседанието през декември 2012 г., е необходимо на първо място Гърция да предостави на "тройката" заслужаващ доверие план за преместване на друго работно място на държавните служители, които се налага да бъдат съкратени.
Кредиторите също така очакват да бъдат утвърдени критерии за оценка на професионалните качества на служителите, въз основа на които ще се взима решение кои служители да бъдат съкратени.
Неразрешен остава въпросът за отмяната на данъка за недвижимо имущество, включен в сметките за ток и въведен от 2011 г. В зависимост от размера на жилището данъкът за различните граждани възлиза на суми от 500 до 2,5 хиляди евро годишно.
Данъкът стана причина за редица протести на населението и някои политически партии, но тази мярка е ефективно средство за запълване на държавната хазна, тъй като в случай че не бъде платен, се спира токът на длъжниците.
Очаква се с "тройката" да бъдат разгледани и въпросите, свързани с финансирането на пенсионните фондове, и установяването на нивото на минималната работна заплата в страната.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!